Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува
Vestiplus.mk
БИЗНИС

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк.

Високите цени од над 500 денари за вреќа од 15 килограми ги одвратија граѓаните од пелетите, а печките на пелети се продаваат по ниски цени по македонските огласници.

Според моменталните цени тие се околу 230-250 денари за вреќа, но ретко кој купува, велат продавачите и очекуваат цената допрва да паѓа.

Можеби ќе ве интересира...

СЕ БЛИЖИ ОДЛУКА КОЈА ЌЕ ГИ РАСТАЖИ СИТЕ ЉУБИТЕЛИ НА ОНЛАЈН КУПУВАЊЕТО: Се укинува практиката што сите ја обожаваат?

Vesti +

Битиќи на Социо – еколошкиот форум: Демократската енергетска транзија е совесен избор кој е праведен за сите, никого не остава зад себе и создава зелени работни места

Vesti +

Народна банка: Oсновната каматна стапка и натаму изнесува 1,25 отсто

В+

ЕУ и САД потпишаа договор – Америка ќе ја снабдува Европа со гас

Vesti +

Потпишан меморандум за соработка меѓу ВВ „Тиквеш“ и „Факултет за земјоделски науки и храна“ во состав на УКИМ во Скопје

В+

Денеска во Скопје се одржува Балкан Економик Форум

Vesti +