Канадскиот бизнисмен Френк Стронах (Стронац, 91), основачот на канадската Magna International Inc, е уапсен вчера и обвинет за пет кривични дела, вклучително и сексуален напад и силување, соопшти вчера канадската полиција.

Тој категорично демантира
Стронах е уапсен во елитното предградие Аурора во Торонто. Регионалната полиција Пила соопшти дека наводните сексуални напади се случиле од 1980-тите до 2023 година.

Адвокатот што го застапува Стронах рече дека „категорично ги негира“ сите обвиненија што му се покренати.

Бизнисменот е ослободен под услови и ќе се појави пред Судот на правдата во Онтарио во Брамптон, се вели во соопштението на полицијата.

Производителот на автоделови Магна рече дека нема никакво знаење за истрагата или наводи надвор од она што беше објавено во медиумите.

Полицијата ја повикува јавноста
– Štronach не е поврзан со Magna откако се откажа од контролата во 2010 година – објави компанијата во е-пошта.

Магна инаку има пазарна капитализација од 17,23 милијарди канадски долари (12,52 милијарди долари). Полицијата ја повикува јавноста да ги контактира доколку имаат релевантни информации.