Ен Озборн од Квинсленд, Австралија рече дека пиела сок од портокал 40 дена директно и никогаш не се чувствувала поздрава

Озборн, која се вика @fruitisbeaut на Инстаграм, објавува содржина на нејзината страница за нејзиното искуство со овоштарството, диета со целосно овошје.

“Тоа беше прекрасно искуство. Почувствував емоционални, физички и духовни придобивки”, им кажа Озборн на своите следбеници на Инстаграм за нејзиното 40-дневно чистење со сок од портокал, што го направи за време на христијанскиот празник Великиот пост.

Во коментарите изјавила дека користи стар соковник од 1966 година.

Таа пиеше од литар до литар и пол дневно и тоа беше се.

„Вие сте мојата инспирација, направив и 40-дневен пост со сок, воодушевен сум од придобивките“, вели еден во коментарите.

Експертите се согласуваат дека сокот од портокал има здравствени придобивки и е богат со витамин Ц, кој е одличен за имунолошкиот систем, срцето и го стимулира производството на колаген.

Тоа е и антиоксиданс кој ги штити клетките од слободните радикали, истакнуваат од клиниката Мајо. Со оглед на тоа што телото не произведува витамин Ц по природен пат, луѓето мора да го добиваат преку исхраната, но може да биде и предозирање.

Земањето 2.000 mg или повеќе витамин Ц може да предизвика здравствени проблеми како што се камења во бубрезите или гастроинтестинални нарушувања, објави болницата Mount Sinai.

Озборн вели дека понекогаш пие пет литри сок од портокал дневно, што е околу 2.620,6 mg. Пиењето сок, кој може да биде богат со шеќер, исто така нема толку голема корист како јадењето цело овошје.

„Соковите обично немаат влакна, што е она што помага да се забави апсорпцијата на шеќер и да се намали гликемискиот индекс“, изјави регистрираната диететичарка Аби Шарп за USA Today.

Шарп рече дека најздравите сокови со поголема содржина на влакна сепак ќе имаат пулпа во нив.

„Значи, сокот од портокал, дури и кога не е засладен, може да предизвика скокови на шеќерот во крвта“, вели Шарп.