Пет причини зошто се дебелеете на стомакот - ако не престанете да ги правите, заборавете на убавиот струк
Vestiplus.mk
Здравје

Пет причини зошто се дебелеете на стомакот – ако не престанете да ги правите, заборавете на убавиот струк

Ако со диети и вежбање не се постигнува очекуваниот ефект и не се губи вишокот од стомакот, можеби правите некои грешки кои ја саботираат целта.

Ова се 5 чести виновници поради кои наслојките на половината не сакаат ,,да си заминат,,.

1.НЕДОСТИГ НА МАГНЕЗИУМ

На нашето тело му е потребен магнезиум за нормално работење на срцето, нервите и мускулите, а учествува и во активацијата на повеќе од 300 ензими кои обезбедуваат непречен ток на бројни процеси во телото.

Но, овој важен нутритиент има влијание и на губењето килограми и обликувањето на телото. Истражувањето објавено во Journal of Nutrition открило дека доволното консумирање на магнезиум се поврзува со ниското ниво на гликоза и инсулин (показатели за дебелеењето).

Друго едно истражување открило дека магнезиумот делува ефикасно и на чувството на надуеност во текот на менструалниот циклус. Имено, оние жени кои во организмот имаат доволно магнезиум се чувствуваат помалку надуено и отечено.

Совет: Храната богата со магнезиум е зелениот лисјест зеленчук, гравот, мешунките и јаткастите плодови. Ако сакате да земате надоместоци од магнезиум, задолжително консултирајте се со стручњак.

2. ХРАНА СО ПРЕМНОГУ СОЛ

Кога имате чувство дека по некое солено јадење се чувствувате надуено, не ви се присторува. Голема количина сол на дневна база може да ви го ,,надува,, изгледот. Дури повеќе од 90 % од луѓето ја пречекоруваат дневна доза сол од 4 грама, што ги саботира напорите за губење вишок на стомакот.

Совет: За да го намалите вносот на сол во организмот одбегнувајте сол во храната. Вкусот на јадењата засилете го со разни зачини. Обидете се да готвите со кумин, чили, ѓумбир, рузмарин или цимет. На тој начин солта нема да биде единствениот засилувач на вкусот и ќе ви треба во многу помала количина.

3. КОНСУМИРАЊЕ ГАЗИРАНИ ПИЈАЛОЦИ

Газираните пијалоци се празни калории кои влијаат на обемот на половината. Имено, само две чаши газиран пијалок дневно предизвикува салото во пределот на стомакот да се собира пет пати побрзо. Големата количина шеќер во овие пијалоци предизвикува желба за храна, па јадете повеќе отколку што треба.

Совет: Одлична и здрава алтернатива на газираните пијалоци се природните овошни сокови. Освен тоа, држете се до препорачаните осум чаши на ден вода дневно и обидете се да своето мени да ги ставите чаевите, секако незасладени.

4. ПРЕМАЛКУ СОН

Ако имате чувство дека постојано ви недостига сон (освен што сте веројатно хронично уморни) ,,спречувате,, да се топат масните наслаги од стомакот. Истражувањето објавено во American Journal of Epidemiology открило дека жените кои спијат само пет часа имаат 32% шанси да бидат дебели од оние кои спијат повеќе. Имено, поради недостигот на сон во текот на денот консумирате повеќе масна храна, а виновник за тоа е грелинот. Производството на овој хормон на гладот, како што го нарекуваат, е токму зголемено поради недостигот на сон.

Совет: За да го регулирате апетитот, а со тоа и тежината и салото околу стомакот, спијте препорачaн број часови, најдобро од седум до девет часа во текот на ноќта. За да спиете поквалитетно, исфрлете ги сите електронски уреди од спалната, собата нека ви биде малку постудена од остатокот на станот. Идеална температура е 18 степени. Одбегнувајте кофеин доцна навечер и држете се до рутината на спиење, дури и ако тоа значи станување рано за време на викендите.

5. ЈАДЕТЕ ПОГРЕШНИ МАСНОТИИ

Телото не реагира на ист начин на сите маснотии. Истражувањата покажуваат дека високот внос на заситени масти (како оние од животинско потекло) го зголемуваат насобирањето на масти. Од друга страна, незаситените маснотии кои содржат омега-3 масни киселини како ние во кокосот, ленот, оревите, семките од сончоглед, маслиново масло, авокадото, делуваат противвоспалително и имаат одличен ефект врз телото.

Совет: Коригирајте го консумирањето на маснотии и избалансирајте ја исхраната, бидејќи преголемата количина било на заситени или на незаситени масти нема да има позитивен ефект врз вашата линија.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
ОВА НЕШТО СЕ СЛУЧУВА НА НЕБОТО ДЕНЕС: Подгответе се за тотален ролер костер, ДРАСТИЧНИ ПРОМЕНИ кои следат

Денеска е посебен ден во 2023 година, бидејќи астролошки имаме полна месечина во знакот на Стрелец. Таканаречената образ месечина носи големи промени и многу можности да промениме сè во животот што не ни се допаѓа. Се разбира, промената мора да дојде од нас самите, а ѕвездите се тука за да... Прочитај повеќе...

Спасовски: Управувањето со миграциите не значи управување со бројки, туку работа со луѓе

Обраќање на Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи: Во континуитет сме посветени и сериозно го сфаќаме прашањето на управување со миграците во нашата земја, поради неколку клучни причини од големо значење – управување со добросостојбата и безбедноста на нашите граѓани и националната инфраструктура. Исто така, обезбедување валидност на нашите договори... Прочитај повеќе...

Спасовски заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување

Денеска сум заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување. Духовден го означува спознавањето на човекот со третото лице на Света Троица – Светиот Дух, а со тоа завршува и... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Не претерувајте, пронајдена е формула која открива колку вода треба да пиете дневно

Vesti +

Не сте одамна дома? Еве зошто треба да ја пуштите водата од чешма да истекува неколку минути

Vesti +

Една состојка го уништува имунитетот, ја има и во здравата храна, а овие намирници се ПРЕПОЛНИ

Vesti +

Сезоната на грип е пред нас: Овој зелен зеленчук е најдобар за имунитетот

Vesti +

Перфекционизмот го попречува напредокот: Еве зошто наглите промени во навиките не се добри

Vesti +

Надуеност – Ослободете се од овој проблем засекогаш!

Vesti +