Празна кеса или шише детергент и имате неколку корпи со валкани алишта што треба да се исперат денес?

Не мора веднаш да ја напуштите куќата бидејќи има совршено добри замени за детергентот купен во продавница.

Не треба често да се користат, но во исклучителни и итни случаи можат да помогнат вашите алишта да се перат и што е најважно да се исчистат.

Оцет
Киселината содржана во него го спречува развојот на бактерии и мувла, поради што ова средство е идеално за перење алишта.

Успешно ќе ги отстрани дамките од облеката. Ставете го и во преградата за плакнење, бидејќи ќе ги уништи сите лоши мириси и ќе го омекне материјалот.

Жолтите дамки кои се формираат откако жлездите лачат пот може лесно да се отстранат со оцет. Ставете неколку капки оцет на извалканото место и исчистете го со крпа.

Ова еколошко средство можете да го користите на различни начини, а она што дефинитивно ќе го забележите по првото перење е дека вашите алишта се помеки доколку ги додадете во омекнувачот, оцетот исто така ќе го разложи целиот прав на алиштата, а ќе биде миризлив и чист. Ако перете постелнина или потешки алишта како крпи, тогаш додадете шолја оцет, во други случаи само половина шолја.

Како што рековме, оцетот ги отстранува непријатните мириси, а доколку сакате да се ослободите од нив, ставете ја облеката преку када со топла вода измешана со оцет. Можете исто така да го додадете во машината за перење со прав и малку оцет за да ги отстраните мирисите.

Сода
Тоа е одлична алтернатива за прашокот за перење. Потребно е само малку за да се исчисти машината полна со алишта. Можете да направите и раствор со сода, сапун и вода што можете да го користите како прашок, пишува Ordinacija.hr.

Детергент за садови
Може да се користи и како алтернатива доколку немате ништо друго, но не ставајте премногу бидејќи произведува многу повеќе пена. Додадете малку оцет во плакнењето за да го отстраните вишокот вода со сапуница и да спречите иритација на кожата. Можете сами да направите прашок од 7 шолји вода и ½ шолја детергент и со него нормално да ги измиете алиштата.

Вотка
Вотката, исто така, може да биде спас во оваа ситуација ако вашите алишта не се валкани, туку само треба малку да се освежите. Измешајте малку вода и вотка и истурете во шише со спреј, закачете ја облеката на закачалка и испрскајте. Нека се исуши, пренесува Крстарица.