Ако сакате да го проширите дневното мени на вашето куче или ви требаат нови идеи за вкусни задоволства, прочитајте понатаму. Имајте на ум дека следната храна за луѓето треба да му се дава на кучето како дополнително лекување како додаток или како дел од урамнотежена исхрана.

дополнителната храна не треба да сочинува повеќе од 25 проценти од исхраната на вашето куче.

Ориз
Оризот е добар избор ако вашето куче има вознемирен стомак и има потреба од лесен оброк. Постојат голем број на различни видови ориз. Кафеавиот ориз има малку повеќе протеини и малку помалку масти во споредба со белиот ориз. Белиот ориз е лесно сварлив јаглехидрат што го прави добар извор на енергија и особено е добар избор доколку имате постаро куче.

Свежо сирење
Богато е со протеини и калциум и е прилично благо, па може да биде добар избор доколку сакате да додадете малку протеин во исхраната на вашето куче. Свежото сирење е млечен производ и некои кучиња не поднесуваат добро млечни производи, што треба да го имате на ум.

Грашок
Може да се додаде директно во храната на вашето куче, да се замрзне или одмрзне. Грашокот е добар извор на витамини од групата Б, тиамин, фосфор и калиум.

Путер од кикирики
Путерот од кикирики е здрава намирница со висока содржина на протеини за кучињата. Пред да купите путер од кикирики, проверете колку шеќер содржи, бидејќи шеќерот во одредени количини може многу лошо да влијае на здравјето на кучето. Ако вашето куче има проблеми со тежината, погрижете се за зачестеноста на давањето путер од кикирики бидејќи ова вкусно уживање има висока калорична содржина.

Магдонос
Долго време се сметаше дека магдоносот може да го намали лошиот здив на кучето, па следниот пат кога ќе подготвите задоволства за вашето куче, обидете се да додадете неколку лажици сечкан магдонос за дополнителен вкус и боја. Магдоносот може да биде и добар извор на калциум, калиум и бета-каротен.

Извор Zena.mk.