Сончево со слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. UV=9

Во Скопје сончево со слаб променлив ветер.

До недела времето ќе се задржи стабилно, со свежи ноќи. Дневните температури ќе се покачат но ќе бидат во рамките на просечните за овој дел од годината. Во понеделник облачноста ќе се зголеми и ќе има услови за појава на нестабилност со краткотраен пороен дож и грмежи.