Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Филипче: По петчасовна операција почна да чука новото срце во градите на 39- годишната жена

Венко Филипче на својот фејсбук профил напиша дека почна да чука новото срце во градите на 39- годишната жена, откако беше успешно извршена третата трансплатација на срце во Македонија.

„Почна да чука новото срце во градите на 39 годишната жена на која утрово и беше извршена трансплантација. Тешката операција траеше 5 часа. На пациентката и посакувам побрзо опоравување“ напиша министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Подгответе се: Влажен бран над Македонија од среда – следува дожд и сннег

По влијание на влажен бран во среда и во четврток времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Локално врнежите ќе имаат пообилен карактер. Прогноза за 30.11.2022 Минимална температура: 0°C до 5°C Максимална температура: 4°C до 9°C Облачно со повремени локални врнежи од дожд,... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Заев: Во нашата Северна Македонија демократијата ја градиме на еднаквоста на сите без исклучок

В+

Герасимовски: Финансиска поддршка и соработка со активистите за права на животните

Vesti +

МЗ: Во саботата и вчера се аплицирани вкупно 18.292 вакцини

В+

Претрес во Струга, пронајдени пушка, муниција и дрога, приведено едно лице

Vesti +

НУРЕДИНИ: Вендинг машините се исчекор пред новите посилни обврски предвидени во новото законодавство за отпад

Vesti +

Заев: Северна Македонија е препознаена како инспиратор на еден нов Балкан

В+