Пет причини за болка во тестисите
Vestiplus.mk
Здравје

Пет причини за болка во тестисите

Дури и ако имате доволно среќа никогаш да не бидете удрени меѓу нозете, постојат повеќе начини да ја почувствувате болката на овој, исклучително чувствителен дел од телото.

Всушност, „болката во тестисите е толку честа што веројатно сите мажи, во одреден момент од својот живот, доживеале ваков вид болка“, вели Јамин Брамбат, директор на клиниката ПУР во Шпанија, специјализирана за урологија и машка здравје.

Кога ќе ги повредите тестисите, веднаш може да помислите на рак на тестисите. Но, всушност, „повеќето случаи на рак на тестисите се безболни и во повеќето случаи се откриваат со чувство на грутка“, вели Брамбат.

Ако втората опција што ми паѓа на ум е сексуално пренослива болест, знајте дека најчесто во овие случаи ќе чувствувате болка при мокрење, а не точно во тестисите, иако е можна врска.

Значи, ако тоа не е рак или сексуално пренослива болест, зошто тестисите болат? Прочитајте тука пет можни хипотези.

Извртување на тестисите
Торзија на тестисите се јавува кога крвниот сад што го поврзува тестисот со телото се извртува и го запира протокот на крв до тестисот. Извртување може да се појави поради напорно вежбање, секс или дури и за време на спиењето. Покрај болка и оток, ќе забележите дека тестисот е во неприродна положба, а може да се појави и повраќање. Во одредени случаи, лекарите можат да ги одвртат тестисите, а понекогаш е потребно и оперативно решение.

Камен во бубрег, запек, хернија или проблеми со стомакот
Нервите што одат до долниот дел од телото (вклучително и тестисите) може да потекнуваат од желудникот, бубрезите и дигестивниот тракт. Ако имате запек, „отпадот“ што не се елиминира може да изврши притисок врз тие нерви.

Исто е ако имате камен во бубрег. Ако имате хернија или сте биле подложени на операција, нервите исто така може да отечат и да предизвикаат нова реакција во таа област.

Исто така се нарекува „насочена болка“, чија причина нема никаква врска со тестисите, но се чувствува во тој дел.

Болки во тестисите поради вазектомија
Болката што се јавува по вазектомија – хируршка процедура за контрола на раѓањето – е многу ретка, но може да се појави. Всушност, според она што беше објаснето во Американското здружение за урологија, хронична болка во тестисите се јавува кај само 1 или 2% од мажите кои се подложени на постапката.

Експертите не се сигурни која е причината, но може да има врска со оштетување на нервните структури.

Хидроцела
Кога гледате во анатомијата на тестисите, она што го гледате во основа се топчиња обесени во парови. „Јажињата“ на кои висат имаат крвни садови, нерви и ткива.

Исто така, има малку слободна течност околу тестисите. Кога вишокот течност се појавува во тестисот, може да се формира хидроцела.

„Самата хидроцела обично не е болна, но мажите можат да почувствуваат дека тестисите им се отечени“, велат на клиниката Мајо. Хидроцелата исчезнува сама по себе во рок од 6 месеци, главно. Во некои случаи, потребна е операција. Проверете кај вашиот лекар.

Варикоцела
Варикоцелата е проширена вена во тестисот. Помислете на овој проблем како црви на тестисите. Веројатно нема да предизвика толку болка како што предизвикува непријатност. Симптомите зависат од фазата на проблемот. Ако е во трета фаза, симптомите ќе бидат повидливи, а тестисите ќе изгледаат густи и неправилни. Ако е првата фаза, веројатно нема да ги забележите ниту симптомите. Во потешки фази, потребна е операција.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Подгответе се: Доаѓа студен и влажен бран со пороен дожд, грмежи, а некаде и снег – Метеоцентар со детална прогноза

Утре времето ќе биде променливо облачно и релативно топло, со умерен до засилен, а во западните делови повремено силен (над 70 км/час) ветер од југозападен правец. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Повремен локален дожд ќе има и во недела. Во понеделник... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Преку Отворен Балкан увозот од Северна Македонија порасна за 56%, големи придобивки имаат сите

Голема благодарност до претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, но и на сите во Собранието што придонесоа за тоа да се ратификуваат договорите од Отворен Балкан, за да можеме конечно да ги имплементираме договорите, рече српската премиерка Ана Брнабиќ. -Така граѓаните и стопанството уште повеќе ќе видат корист од оваа иницијатива.... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Северна Македонија е водечка земја во Отворен Балкан, а приклучувањето во иницијативата е економски паметна одлука

Српскиот културно-информативен центар во Париз ќе се даде на користење на промоција на иницијативата „Отворен Балкан“, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ. -Република Северна Македонија и нивното министерство дадоа согласност за програмата за промоција на Отворен Балкан. Бев во контакт со албанскиот премиер Еди Рама, за и нивното министерство да даде... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Доаѓа студено време: Подобрете го имунитетот со овие 5 намирници

Vesti +

Колку почесто водите љубов, толку сте попаметни – Еве зошто вашиот мозок ви е благодарен

Vesti +

Овие две состојки ќе ви помогнат да изгубите тежина и да ја убиете депресијата!

В+

Која е разликата помеѓу мајмунски сипаници и КОВИД?

Vesti +

Јадевте конзерва туна? – Нема да верувате што се’ сте внеле во вашето тело

Vesti +

Историска пресвртница во медицината: Свински бубрег пресаден на човек!

Vesti +