224 сообраќајни прекршоци во Скопје, 60 за брзо возење
Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

224 сообраќајни прекршоци во Скопје, 60 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 224 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 60 санкции, 40 прекршоци што ги чинат пешаците, 14 за возење без возачка дозвола, 12 прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли.

Изречени се седум санкции за користење мобилен телефон, девет за возење под дејство на алкохол, пет за недавање првенство на минување на пешаци, четири за минување на затворен сигнал(црвено светло), 45 санкции за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Среда е неработен ден за сите граѓани

В+

Костадиновска-Стојчевска: Девет чувари во музеј се запишале дека се на работа во ист ден за да земат дневници

В+

Ковачевски од Крива Паланка: Се изборивме македонскиот идентитет и јазик да бидат потврдени во ЕУ засекогаш

Vesti +

Ковачевски: Во одредени поглавја сме понапред од земји кои 10 години преговараат со ЕУ

Vesti +

Тешка сообраќајка близу Неготино: Сое судрија камион и опел зафира, млад маж со тешки повреди итно пренесен во болница

В+

„OFF Fest“ и оваа година доби поддршка од државата, но организаторот 22 години не успева да го направи фестивалот самоодржлив

Vesti +