Зошто некои вакцини предизвикуваат згрутчување на крвта: Германски научници тврдат дека ја откриле причината
Vestiplus.mk
+ЗдравјеКОРОНАВИРУС

Зошто некои вакцини предизвикуваат згрутчување на крвта: Германски научници тврдат дека ја откриле причината

Научниците во Германија велат дека ја разјасниле причината за ретката појава на тромби, поврзани со АстраЗенеком и Џонсон и Џонсон, со вакцини против коронавирус и сметаат дека вакцините може да се променат за целосно да се заобиколи ваквата реакција, пишува Фајненшл тајмс.

Научниците, во студија што сè уште не е разгледана од експерти, велат дека вакцините против kovid-19, кои користат аденовирусни вектори, се испраќаат од т.н. шилест протеин во клеточната структура, каде што некои од „упатствата“ за правење коронавирусни протеини може погрешно да се протолкуваат.

Резултирачките протеини можат да предизвикаат згрутчување на крвта кај мал број пациенти, сугерираат германските научници.

Научниците од Универзитетот Гете во Франкфурт и на други места објасниле во својот труд дека вакцините со употреба на различна технологија позната како „mRNA“, како што е онаа што ја разви BioNTech со Pfizer, како и Modern, доставуваат генетски материјал само на „шипките“ протеини во течноста. Клетката, а не нејзиното јадро. “Сите вакцини базирани на mRNA треба да бидат безбедни производи”, се вели во студијата.

Трудот сугерира дека производителите на вакцини кои користат аденовирусни вектори може да го модифицираат резултатот на протеинот „скок“ за да избегнат негативни реакции на фузија и да ја зголемат безбедноста на овие фармацевтски производи.

Научниците и американските и европските медицински регулатори се обидуваат да откријат што предизвикува ретки, но потенцијално смртоносни згрутчувања на крвта придружени со ниски тромбоцити, па затоа некои земји ја суспендираа или ограничија употребата на вакцините АстраЗенека и Џонсон и Џонсон.

– Ние го поддржуваме континуираното истражување и проучување на оваа ретка појава, додека соработуваме со медицински експерти и глобални здравствени власти. Со нетрпение очекуваме да ги разгледаме и споделиме податоците веднаш штом ќе станат достапни, се вели во изјавата на Џонсон и Џонсон.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Овие 2 знаци ги чека ОГРОМНА ДОБИВКА во април: Се се менува наеднаш, има можности кои не се пропуштаат!

Астрологијата ни открива многу работи, а сега открива и дека овие хороскопски знаци ќе бидат најсреќни во наредниот месец. Овен Генерално, оваа година е среќна за Овните, а тие особено ќе ги почувствуваат придобивките на финансиски план. Планетата Јупитер, која владее со среќата и богатството, се наоѓа токму во Овен,... Прочитај повеќе...

Ова се најочигледните знаци дека вашиот мобилен телефон или компјутер се заразени со вирус

Паѓањето на програмите и апликациите е знак дека нешто не е во ред. Постојат неколку знаци кои укажуваат дека вашиот мобилен телефон или компјутер е заразен со вирус или злонамерен софтвер, а во продолжение прочитајте некои од најочигледните.. 1. Бавен уред кој брзо се загрева Во случај вашиот уред да... Прочитај повеќе...

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза за до крајот на неделата – Следува драстична промена на времето

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза. Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, денес ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец (локално над 70км/час). Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во вечерните часови ветерот ќе го... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Починаа 19 лица, троцифрен број на новозаразени

В+

Претрес во скопско, пронајдени пушка и муниција, приведено едно лице

Vesti +

Актуелниот и иден градоначалник на Град Скопје Шилегов со реакција за лажните верувања на противкандидатот на ВМРО-ДПМНЕ

Vesti +

Маричиќ: Иднината на регионот е во Европската Унија

В+

Костадин Костадинов: Странски инвестиции во ТИРЗ кои носат нови работни места и повисоки плати, економијата расте

Vesti +

Расчистен случајот со физички напад во Крива Паланка

Vesti +