Vestiplus.mk
+ БИЗНИС Во тренд...

Значително поскапување на бензинот и дизелот – ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,41 % во однос на Одлуката од 4.10.2021 година.

Во изминатиот седумдневен период сите референтни цени на светските берзи во просек бележат зголемување: кај бензинот за 4,632%, кај дизелот за 5,931%, кај екстра лесното масло за 6,115 % и кај мазутот за 4,333%.

Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е повисок за 0,650 % .

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,00 ден/литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 2,50 ден/литар во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 04.10.2021 година.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,630 денар/килограм и со тоа малопродажната цена на Мазутот М-1 НС изнесува 42,761 ден/кг.

Од 13.10.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 75,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 77,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 67,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 67,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 42,761 (денари/килограм)

Можеби ќе ве интересира...

Куче не сакало да ја напушти сопственичката, трчало по возилото на итна помош до болница (Видео)

Vesti +

Владата донесе ковид мерки: Од утре забрана за влез на невакцинирани за угостителски објекти со 30 и помалку од 30 присутни, контрола ќе вршат редари односно вработени во кафетериите

В+

СДСМ: Вакцинирајте се, за заштита на своето и јавното здравје

Vesti +

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Vesti +

142 санкции за брзо возење во Скопје

Vesti +

Битиќи во Гостивар: Просечната плата ќе стигне до 34.000 денари, затоа што граѓаните заслужуваат достоинствен живот

В+