Зимското сметање на времето - стрелките одат еден час назад
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Зимското сметање на времето – стрелките одат еден час назад

Следната недела се менува начинот на сметање на времето.

Еден час назад утрото меѓу сабота и недела на 24 и 25 октомври, стрелките на часовникот можеби за последен пат ќе се вратат наназад. Во недела на 25 октомври, во 3 часот наутро, часовникот се враќа еден час назад и ќе биде 2 часот, што значи денот ќе трае 1 час подолго.

Последните години во Европа, па и во земјава се води јавна дебата дали е потребно да дојде до прекин на сезонските промени на времето од зимско во летно и обратно. Граѓаните со кои зборувавме се со поделени мислења.

Можеби ќе ве интересира...

Расчистени две кривични дела во Тетово, приведени разбојник и крадец

Vesti +

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ја поскапеа струјата за 100% и ја укинаа ефтината тарифа без енергетска криза

Vesti +

Маричиќ: Секој проект за поддршка на европските реформи е чекор напред кон Европската Унија

В+

Нова цена на горивата

Vesti +

Премиерот Ковачевски ќе го пречека канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц

Vesti +

Ковачевски: Левица и ВМРО-ДПМНЕ се натпреваруваат во популизам

Vesti +