Vestiplus.mk
+

Зимско сметање на времето – викендов ќе ги поместиме стрелките еден час наназад

Македонија и остатокот од Европа, со исклучок на Русија, Белорусија и Исланд, ноќта меѓу сабота (24 октомври) и недела (25 октомври) ќе прејдат на зимско сметање на времето. Во три часот по полноќ часовниците се враќаат еден час наназад, односно времето во три ќе се смета како два часот.

Зимското сметање на времето почнува секој последен викенд во октомври и трае до последниот викенд во март следната година, кога повторно настапува летното сметање на времето.

Европскиот парламент на 4 март лани изгласа да биде укинато сезонското поместување на времето од 2021 година. Но, Советот на ЕУ сè уште нема донесено конечна одлука, па не е сосема сигурно дека ова ќе биде последното поместување на часовниците во ЕУ.

Сезонското менување на времето, освен во Европа, се применува и во повеќето земји од Северна и Централна Америка, како и во повеќе други држави во светот.

Времето не се менува во Јапонија, Кина, Јужна Кореја, ниту во земјите од африканскиот континент.

Можеби ќе ве интересира...

Стивнува ли пандемијата: 262 новозаразени, еден починат

Vesti +

Јапонија: Четири руски воени бродови со чудна траекторија, се движат кон Европа

Vesti +

Фатени крадци на дело во Прилеп, следува соодветна пријава

Vesti +

335 санкции за брзо возење

Vesti +

Премиерот Ковачевски ќе учествува на официјалното завршување на Отворените училишни балкански игри

Vesti +

Белкиса Зеќири: Наместо да повика на вакцинација, Мицкоски поттикнува кршење на мерките и го загрозува здравствениот систем

Vesti +