Земјотресот е регистриран во 03 часот и 19 минути по локално време.

Утрово земјотрес со јачина од 2,0 степени по Рихтер е регистриран во Македонија. Според податоците од сеизомолошките центри, епицентарот бил во близина на село Врбјани.