Зечевиќ во Шуто Оризари: Вредностите на СДСМ се европски вредности
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Зечевиќ во Шуто Оризари: Вредностите на СДСМ се европски вредности

Вредностите на СДСМ се европски вредности, а тоа доаѓа до израз сега, нашата современа социјалдемократска политика ја поттикнува толеранцијата и меѓусебното почитување, ги обединува граѓаните и се спротивставува на национализмите и популизмот, порача генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ на работен состанок со членови и симпатизери на партијата во Шуто Оризари.

-Најголема опасност за било која нација е да остане на страна од глобалните текови, заробена и осамена. Популистите, распалувачите на национализмот и поделбите меѓу граѓаните водат кон внатрешна сегрегација и изолација. Македонското општество долго време беше обременето со злоупотреби на различни национални чувства во функција на политиката и тоа време е веќе зад нас. Не смееме да дозволиме враќање назад или блокада на европскиот пат. Иднината на македонската држава и сите наши граѓани е европска. Затоа е потребно широко општествено и национално обединување околу европските вредности, сите заедно да ги изодиме последните чекори до полноправно членство во ЕУ и целосно интегрирање во големото семејство на европски државотворни народи. Придобивките се економски, културолошки и вредносни и пред се за младите генерации, рече Зечевиќ вечерва во Шуто Оризари.

Можеби ќе ве интересира...

102 санкционирани возачи во Скопје, 44 за брзо возење

В+

Денес во „Полица“: Средба со авторот Антоновски и потпишување примероци од книгата за есеистиката на Горан Стефановски – „Идентитетот е приказна“

Vesti +

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО УНГАРИЈА ПРОГЛАСИ ОРБАН: „Војната во Украина е закана за земјата, мерката тапува на сила од полноќ“

Vesti +

Претрес во Кавадарци, пронајдена дрога

Vesti +

Царовска за ТВ Клан: Воведувањето на дигиталните учебници ќе значи светлосен скок во образовниот процес

Vesti +

Нови 436 заразени од 2732 тестови, во денешната статистика и двоцифрен број на починати

В+