Многу луѓе изгледаат постари отколку што се, а секојдневните активности во голема мера придонеле за тоа. Не можете да влијаете на генетиката, но може да влијаете на некои други фактори.

Алкохол

Алкохолот има голем број негативни ефекти кои се забележуваат скоро веднаш. Тоа предизвикува дехидрирање на кожата, а исто така предизвикува воспаление предизвикано од црвенило и испукани капилари. Поради сето ова, можете да изгледате постаро отколку што сте всушност.

Студија од 2019 година, спроведена на повеќе од 2.300 жени, покажа дека жените кои пиеле повеќе од осум пијалоци неделно имале повеќе брчки, подрачјето под очите им било отечено и го изгубиле волуменот во централниот дел на лицето.

Не пиете доволно вода

Ако не пиете доволно вода, тоа може да доведе до дехидрација, што може да се манифестира на лицето со сувост, мали брчки и темни кругови. Според најновото истражување, жените треба да пијат околу 15,5 чаши течност на ден, а мажите 11,5. Овде е вклучено вода, течност од храна и други пијалоци.

Пушач сте

Чадот од цигари содржи стотици токсини, а пушењето ги стеснува крвните садови и ја намалува циркулацијата на кислородот, а со тоа и снабдувањето на кожата со хранливи материи. Сето тоа звучи како рецепт за предвремено стареење, а науката потврди дека навистина е така.
Студија спроведена со 79 пара близнаци покажа дека оние кои пушат имаат поизразени темни кругови, брчки околу усните и испуштена кожа околу образите.

Не користите крема за сончање

Ако премногу ја изложувате кожата на сонце, тоа може да резултира со сувост и изгореници, а тоа не оди во прилог на младешки изглед. Со текот на времето, УВ зрачењето може да предизвика трајно оштетување и промени на кожата. За да го избегнете ова, треба да нанесувате крема за сончање секој ден, најмалку 30.

Јадете премногу шеќер

Колагенот и еластинот се две соединенија во кожата кои обезбедуваат таа да остане цврста и младешка. Шеќерот го поткопува сето тоа. Неодамнешна студија покажа дека кога луѓето консумираат големи количини на фруктоза и гликоза, тие се врзуваат за аминокиселините во колаген и еластин со што ги оштетуваат и го забавуваат природниот процес на опоравување на кожата.

Не спиете доволно

Додека спиете, многу системи во телото се опоравуваат и се обновуваат. Недостаток на сон може да се забележи на лицето, а според едно истражување, кај жени кои спиеле добро, површинската бариера на кожата се обновила побрзо отколку кај оние кои не спиеле добро.

Сте под голем стрес

Хроничниот стрес со текот на времето може да предизвика промени на клеточно ниво, поточно, може да ја промени структурата во клетките што содржат генетски информации. Овие структури се нарекуваат теломери и кога ќе се скратат колку што можат, тие умираат. Тоа е буквално процес на стареење, а луѓето со пократки теломери имаат поголем ризик од хронични болести.