Заради навиките што ги имаме, изгледаме постари отколку што сме
Vestiplus.mk
Во тренд...Здравје

Заради навиките што ги имаме, изгледаме постари отколку што сме

Многу луѓе изгледаат постари отколку што се, а секојдневните активности во голема мера придонеле за тоа. Не можете да влијаете на генетиката, но може да влијаете на некои други фактори.

Алкохол

Алкохолот има голем број негативни ефекти кои се забележуваат скоро веднаш. Тоа предизвикува дехидрирање на кожата, а исто така предизвикува воспаление предизвикано од црвенило и испукани капилари. Поради сето ова, можете да изгледате постаро отколку што сте всушност.

Студија од 2019 година, спроведена на повеќе од 2.300 жени, покажа дека жените кои пиеле повеќе од осум пијалоци неделно имале повеќе брчки, подрачјето под очите им било отечено и го изгубиле волуменот во централниот дел на лицето.

Не пиете доволно вода

Ако не пиете доволно вода, тоа може да доведе до дехидрација, што може да се манифестира на лицето со сувост, мали брчки и темни кругови. Според најновото истражување, жените треба да пијат околу 15,5 чаши течност на ден, а мажите 11,5. Овде е вклучено вода, течност од храна и други пијалоци.

Пушач сте

Чадот од цигари содржи стотици токсини, а пушењето ги стеснува крвните садови и ја намалува циркулацијата на кислородот, а со тоа и снабдувањето на кожата со хранливи материи. Сето тоа звучи како рецепт за предвремено стареење, а науката потврди дека навистина е така.
Студија спроведена со 79 пара близнаци покажа дека оние кои пушат имаат поизразени темни кругови, брчки околу усните и испуштена кожа околу образите.

Не користите крема за сончање

Ако премногу ја изложувате кожата на сонце, тоа може да резултира со сувост и изгореници, а тоа не оди во прилог на младешки изглед. Со текот на времето, УВ зрачењето може да предизвика трајно оштетување и промени на кожата. За да го избегнете ова, треба да нанесувате крема за сончање секој ден, најмалку 30.

Јадете премногу шеќер

Колагенот и еластинот се две соединенија во кожата кои обезбедуваат таа да остане цврста и младешка. Шеќерот го поткопува сето тоа. Неодамнешна студија покажа дека кога луѓето консумираат големи количини на фруктоза и гликоза, тие се врзуваат за аминокиселините во колаген и еластин со што ги оштетуваат и го забавуваат природниот процес на опоравување на кожата.

Не спиете доволно

Додека спиете, многу системи во телото се опоравуваат и се обновуваат. Недостаток на сон може да се забележи на лицето, а според едно истражување, кај жени кои спиеле добро, површинската бариера на кожата се обновила побрзо отколку кај оние кои не спиеле добро.

Сте под голем стрес

Хроничниот стрес со текот на времето може да предизвика промени на клеточно ниво, поточно, може да ја промени структурата во клетките што содржат генетски информации. Овие структури се нарекуваат теломери и кога ќе се скратат колку што можат, тие умираат. Тоа е буквално процес на стареење, а луѓето со пократки теломери имаат поголем ризик од хронични болести.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Подгответе се: Доаѓа студен и влажен бран со пороен дожд, грмежи, а некаде и снег – Метеоцентар со детална прогноза

Утре времето ќе биде променливо облачно и релативно топло, со умерен до засилен, а во западните делови повремено силен (над 70 км/час) ветер од југозападен правец. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Повремен локален дожд ќе има и во недела. Во понеделник... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Преку Отворен Балкан увозот од Северна Македонија порасна за 56%, големи придобивки имаат сите

Голема благодарност до претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, но и на сите во Собранието што придонесоа за тоа да се ратификуваат договорите од Отворен Балкан, за да можеме конечно да ги имплементираме договорите, рече српската премиерка Ана Брнабиќ. -Така граѓаните и стопанството уште повеќе ќе видат корист од оваа иницијатива.... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Северна Македонија е водечка земја во Отворен Балкан, а приклучувањето во иницијативата е економски паметна одлука

Српскиот културно-информативен центар во Париз ќе се даде на користење на промоција на иницијативата „Отворен Балкан“, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ. -Република Северна Македонија и нивното министерство дадоа согласност за програмата за промоција на Отворен Балкан. Бев во контакт со албанскиот премиер Еди Рама, за и нивното министерство да даде... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Важно за хормоните на тироидната жлезда: Осум знаци дека на телото му недостасува минералот цинк

Vesti +

Коциќ: ИСТОРИЈАТА ќе покаже КОЈ бил на вистинската страна, КОЈ работел за туѓи БЕЛИ ДВОРОВИ

В+

216 сообраќајни прекршоци во Скопје, 40 за управување под дејство на алкохол

В+

Тлото не мирува: Земјотрес предмалку ја стресе Битола

Vesti +

Изминатото деноноќие произведени 10.265 MWh електрична енергија

Vesti +

Димковски од Валандово:  Со Владата на СДСМ се користат 81 процент од ИПАРД програмите

В+