Vestiplus.mk
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан, премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација

Во Брисел, денеска започна дводневниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, на кој учествува и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски.

На Самитот на кој учествуваат шефови на држави и влади на Европската Унија и од регионот на Западен Балкан ќе се разговара за пошироката Европа, Западен Балкан, Украина, апликациите за членство во ЕУ од Украина, Република Молдавија и Грузија, како и економските прашања и надворешните односи.

Пред состанокот на Европскиот совет, лидерите на ЕУ и Западен Балкан ќе се сретнат и ќе разговараат за перспективите за европската интеграција на регионот.

Можеби ќе ве интересира...

Лукаревска: Економијата зајакнува, кај сите даноци имаме повисока наплата

В+

Ковачевски за МИА: Верувам дека ќе отвориме нова страница во односите со Бугарија и изградиме искрено пријателство

В+

Заев од Радовиш: Ја заштитивме нашата национална посебност, го подигнавме економскиот стандард, ја гарантираме иднината за граѓаните – тоа е Најдоброто

В+

Мајка и очув осомничени за трговија на деветгодишно момче

В+

Со нив водењето љубов е НЕЗАБОРАВНО искуство – Овие четири хороскопски знаци ќе направат се за партнерот да ужива во креветот

Vesti +

Приведени осум лица во Тетово, кај кои била најдена дрога

В+