Vestiplus.mk
+ СВЕТ

Закана од Кремљ до Финска: Ќе ве гаѓаме со Кинџал и ќе исчезнете за 10 секунди

„Дејли Мејл“ објави дека рускиот функционер Алексеј Журављев ѝ се заканил на Финска, која сака да влезе во НАТО.

„Ако Финска сака да се приклучи на НАТО, тогаш нашата цел е легитимна. Ова е логично. Ако САД ја загрози нашата држава, еве ви го Сармат, а од вас ќе остане само пепел ако мислите дека Русија не треба да постои. Ќе исчезнете за 10 секунди“, наводно кажал Журављев.

Војната во Украина почна поради тоа што Кремљ сакаше да спречи ширење на НАТО на Истокот, а Финска со години беше неутрална, но сега сака да се приклучи на алијансата.

Можеби ќе ве интересира...

Цистерна се испреврти на автопатот Скопје-Тетово – полицијата излезе со детали

Vesti +

Претрес во скопско, пронајдена дрога, приведено едно лице

Vesti +

Страшна сообраќајка кај превој „Ѓавато“: На лице место загинале двајцата возачи

В+

Во Општина Кисела Вода започна изградбата на крст од 63,5 метри

Vesti +

97 санкции за брзо возење на автопат Куманово – Скопје – Велес

Vesti +

За излез од Македонија се чека од 30-45 минути, еве кака е состојбата на патиштата

В+