Четворица Срби загинаа денеска во тешка сообраќајна несреќа на автопат во Германија.

Според медиумите, сите четворица биле од Алексинац.

Тие со полна брзина удрија во камион со автомобил со голема брзина денес во текот на утринските часови на автопатот во близина на Неутраблинг во областа Регенсбург, а сите починаа на самото место поради повредите. Според првите информации, тие биле на возраст од 27, 31, 32 и 44 години.

Според извештајот на германските медиуми, во моментот на несреќата сообраќајот на автопатот бил забавен

Возачот на камионот бил унгарски државјанин, а поради шокот бил пренесен во болница.

Полицијата ја спроведувала истрагата пет и пол часа. За тоа време, таа траса беше затворена за сообраќај до 15 часот.