Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Заев: Србија ни помогна кога ни беше најпотребно, ние сме братски народи

„Србија покажа дека ни е братска земја во време на кризата од коронавирусот, кога ни беше најтешко, кога баравме, а не можевме да најдеме начин за заштита на нашите лекари и медицински сестри. Само Србија од своите залихи одвои за нашиот народ“ кажа премиерот Зоран Заев во интервју за српски Танјуг.

Тој додаде дека пријателство е кога делиш со својот сосед, пријател, брат кога е тешко, а токму тоа Србија го направи за време на коронакризата.

„На актуелните анкети се поставува и прашањето која земја нашиот народ ја гледа како најголем пријател. Дури 38 проценти сметаат дека Србија ни е најголем пријател. Србија отсекогаш бил голем пријател на Северна Македонија и мило ми е што ова пријателство расте“ кажа Заев.

Премиерот на Северна Македонија истакна дека Македонците и Србите се братски народ, со исти предизвици, вредности, исти цели, желби и фантазии.

Заев истакна дека се надева оти Белград и Приштина ќе постигнат решение прифатливо за Србите и Албанците кое ќе гарантира мир, европска иднина и почитување на малцинските права.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето денеска?

Во утринските часови на места ќе провејува снег. Во текот на денот променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб северен ветер. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Илиевски на средба со граѓаните од Центар: Енергетски ефикасни згради, зеленило во модерен Центар на Куманово

В+

Словачка сака да испрати С-300 во Украина

Vesti +

Објавен романот „Анатомија на бумбарот“ од Стефан Марковски

В+

Христовски од Крушево: Почнавме со долг од 420 илјади евра и за 4 години целосно го променивме изгледот на Крушево

В+

Заврши владината седница – Донесени серија важни одлуки поврзани со ковид кризата, еве за што се работи

В+

Костадин Костадинов: 10 милиони евра за бескаматни кредити од линијата Ковид 4, поддршката за економијата продолжува

Vesti +