Vestiplus.mk
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Заев: Србија ни помогна кога ни беше најпотребно, ние сме братски народи

„Србија покажа дека ни е братска земја во време на кризата од коронавирусот, кога ни беше најтешко, кога баравме, а не можевме да најдеме начин за заштита на нашите лекари и медицински сестри. Само Србија од своите залихи одвои за нашиот народ“ кажа премиерот Зоран Заев во интервју за српски Танјуг.

Тој додаде дека пријателство е кога делиш со својот сосед, пријател, брат кога е тешко, а токму тоа Србија го направи за време на коронакризата.

„На актуелните анкети се поставува и прашањето која земја нашиот народ ја гледа како најголем пријател. Дури 38 проценти сметаат дека Србија ни е најголем пријател. Србија отсекогаш бил голем пријател на Северна Македонија и мило ми е што ова пријателство расте“ кажа Заев.

Премиерот на Северна Македонија истакна дека Македонците и Србите се братски народ, со исти предизвици, вредности, исти цели, желби и фантазии.

Заев истакна дека се надева оти Белград и Приштина ќе постигнат решение прифатливо за Србите и Албанците кое ќе гарантира мир, европска иднина и почитување на малцинските права.

Можеби ќе ве интересира...

Почина филологот и научник Атанас Вангелов

В+

СДСМ: Скопје е полно со депонии на секој чекор, Данела ништо не сработи во првите 100 дена

Vesti +

537 возачи санкционирани за пребрзо возење, 99 пијани! Продолжуваат и превентивните акции на МВР и РСБСП „Вози одморен!“

В+

Спасовски на стартот на кампањата „Подобрување на безбедноста на патните премини на железничката пруга“: Со координиран пристап бележиме најмал број на жртви

Vesti +

Се плаши дека ќе биде отруен: Путин отпушти 1.000 вработени, меѓу кои готвачи, пералки, секретарки …

Vesti +

Ковачевски: Фокусот на Владата е раст на економијата, енергетска транзиција и одржливо земјоделство

Vesti +