Заев: Се чувствувам излажано од ЕУ, не испорачаа тоа што ни ветија
Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Заев: Се чувствувам излажано од ЕУ, не испорачаа тоа што ни ветија

„Се чувствувам излажано од ЕУ, бидејќи не го испорачаа тоа што ни ветија. Преспанскиот договор, освен за пријателство со Грција, го потпишавме за интеграција во ЕУ. Од 2001 имаме Договор за стабилизација и асоцијација, веднаш по Словенија, а пред Хрватска. Од 2005 имаме статус на земја кандидат и имаме 12 позитивни препораки“ кажа премиерот Зоран Заев во интервју за српски Танјуг.

Тој додаде дека земјава повеќе од 16 години чека преговори и дека фрустрацијата кај граѓаните на Северна Македонија е голема.

„Ние држевме лекции и за европски манири, преку Охридскиот рамковен договор, Преспанскиот Договор. Нашите внатрешни договори може да послужат како лекција за многу мултиетнички заедници во развиени земји на ЕУ“ кажа Заев.

Премиерот рече дека после 12 позитивни препораки за започнување на членството во ЕУ и исполнување на сите препораки за реформи, не е евроски некој и понатмау да блокира.

„Се надевам дека ЕУ брзо ќе дојде до решение за Северна Македонија, Албанија, како и за Србија и Црна Гора. Нека се отворат кластерите и да се затвори тоа што е решено. Нашите граѓани губат надеж, но не постои алтернатива, сите мислиме на ЕУ“ кажа Заев.

Тој додаде дека додека чекаме на ЕУ, треба регионално да се поврзиме и европеизираме за подобро да се служи на сите граѓани.

Можеби ќе ве интересира...

МВР со детали за пожарот кај бараките на поранешниот суд за прекршоци

В+

Герасимовски: Резултатите од пописот се веродостојни

В+

Шилегов од Шуто Оризари: Скопје добива нов забавен парк каков што нема во регионот

В+

Ковачевски: Обезбедивме 2.000 нови добро платени работни места изминатите 10 месеци

Vesti +

196 санкционирани возачи во Скопје, 70 за брзо возење

Vesti +

ВИДЕО: На Јутјуб се појави разговор меѓу Камчев и Груевски за „Плацеви на Водно“

Vesti +