Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Заев: Пожарот во Кочани е локализиран

Пожарот во Кочани е локализиран благодарение на професионалноста на пожарникарите, на помошта која стига од целата држава и на солидарноста на граѓаните. Системот функционира, во текот на целиот ден безбедноста на граѓаните ни беше на прво место и до овој момент немаме лица со изгореници, соопшти премиерот Зоран Заев вечерва.

– Остануваме со министерот Филипче во Кочани цела ноќ, а во кумановско се веќе вицепремиерот Николовски и министерот Спасовски.
Упатувам благодарност до граѓаните што помагаат и до претставниците на медиумите што известуваат навремено, точно и одговорно.
Утре наутро очекуваме помош од соседите, претседателот Пендаровски се слушна со претседателот на Бугарија Радев, а јас се чув со претседателот на Србија Вучиќ и со премиерот на Бугарија Јанев, рече Заев.

– Будно ја следиме состојбата, нема паника, ситуацијата е под контрола, поголем дел од пожарите се локализирани.

Апелирам за одговорно споделување точни информации од страна на граѓаните преку социјалните мрежи и преку медиумите.
Безбедноста на луѓето на прво место, соопшти премиерот.

Можеби ќе ве интересира...

Приведен српски државјанин, превезувал мигранти

В+

Ковачевски за Ла Либре: Ни треба решение со Бугарија засновано на почит и европски вредности

В+

Приведени лица барани со потерници

В+

Приведени крадци од Кавадарци

Vesti +

Лазаров: Сега ќе имаме засилена трговија со Бугарија затоа што политиката нема да ја води економијата

В+

СДСМ: Настанот во Битола не треба да се политизира, да бидеме мудри и да не наседнуваме на сценарија

Vesti +