Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Заев од Гостивар: Обезбедивме раст на платите и пензиите и додека ги решававме најкрупните прашања и се боревме со пандемијата

„Додека ги решававме најкрупните прашња, за време на референдум, за време на уставни промени, претседателски избори, парламентарни избори, повеќе од 20 месеци коронакриза, сепак ги подигнавме платите, 300 отсто ја зголемивме социјалната помош, ја покривме дупката во пензискиот фонд и од 1 јануари пензиите ќе растат заедно со платите“ кажа премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев на трибината „Најдоброто за мојата општина“ во Гостивар.

Тој додаде дека во овие четири години Владата беше исправена и пред национализмот од двете страни – и од ВМРО-ДПМНЕ и од Алијансата за Албанците, но сепак со храбри одлуки и политики сега сме пример за соживот и едно општество за сите.

„Станавме членка на НАТО и сега имаме траен мир, стабилност, сигурност, безбедност и можности за економијата. Благодарен сум на Албанците, Турците, Србите, Власите, Ромите, Бошњаците за разбирањето кон Македонците, солидарноста и поддршката да го сочуваме македонскиот идентитет и јазик. Денес сме држава со признаен македонски јазик и идентитет. Успеавме да го исполниме аманетот на комитите, на партизаните, да имаме своја земја признаена од целиот свет“ кажа Заев.

Тој додаде дека Владата во последните четири години ги покачи платите во здравството, на учителите и наставниците, на негувателите и воспитувачите во градинките, на културните работници, во полицијата и армијата.

Можеби ќе ве интересира...

Со проверка на сертификатот за вакцина угостителите ќе ја поверделе приватноста на граѓаните, иако и сега проверуваат лични карти

В+

НУРЕДИНИ: Нема да дозволиме увоз на РДФ додека не се обезбедат услови за соодветна контрола

Vesti +

Расте бројот на новозаразени и починати: 399 нови случаи, 17 лица починале од коронавирус

В+

5 причини зошто се дебелеете околу стомакот: Ако не се откажете од овие навики, заборавете на тенкиот струк!

В+

Утре славиме голем празник – еве што никако не треба да правите, особено жените оваа грешка не смее да ја направат

В+

(Видео) Се реконструира патот до Бојане – Заев, Ахмети, Шилегов и Беџети извршија увид

В+