Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Заев од Гостивар: Докажавме дека државата има пари, но тие треба да се трошат за граѓаните, а не на споменици, златни огради и жални врби

„Докажавме дека државата има пари, но тие пари треба да се насочат кон граѓаните и проектите за подобрување на животот на граѓаните, а не према споменици шмизли, бронза, златни огради и жални врби“ кажа премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев на трибината „Најдоброто за мојата општина“ во Гостивар.

„Реализиравме седум илјади проекти во општините, изградивме и обновивме 60 детски градинки, 80 училишта, 60 објекти на полицијата, 34 болници и здравствени домови, 20 домови на култура, библиотеки, општински згради, театари“ кажа Заев.

Премиерот додаде дека за време на кризата предизвикана од пандемијата на КОВИД-19, Владата исто така излезе во пресрет на граѓаните и со една милијарда и 150 милиони евра ги помогна компаниите и најпогодените граѓани.

„Докажавме дека не сме исти и тоа во време на пандемија и со решавање на крупни прашања. Доста беа експерименти во државата. Не сме веќе ни млада демократија, ни млада земја, прославивме 30 години“ кажа Заев.

Можеби ќе ве интересира...

Објавен Конкурсот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ во 2021 година

В+

110 санкции за брзо возење

Vesti +

Битиќи: Се гледаат ефектите од антикризните мерки, цела зима без рестрикции, има струја и греење

Vesti +

Приведени крадци во Велес за издржување мерка притвор

Vesti +

Иваноски до ВМРО-ДПМНЕ: Затекнав еден исправен автобус во јавното претпријатие, ви оставив осум, а вие до каде сте со бесплатниот превоз во Прилеп?

В+

Заев: Им честитам на посветените луѓе од нашите институции кои со колегите од Албанија и Србија во кратки рокови ги подготвија механизмите за првите придобивки од „Отворен Балкан“

В+