Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Заев: Како дел од шестиот пакет мерки за надминување на последиците од ковид-кризата, распределени се 35,3 милиони денари

Фејсбук статус на премиерот Зоран Заев:

Како дел од шестиот пакет мерки за надминување на последиците од ковид-кризата, распределеми се 35,3 милиони денари, од кои:

➡️ 2.460.000 денари за 80 лиценцирани туристички водичи, на кои ќе им биде исплатена еднократна финансиска поддршка во висина од 30.750 денари;
➡️ 15.443.661 денари за 33 економски оператори врз основа на информацијата за спроведениот јавен повик за финансиска поддршка на компании – оператори од индустријата за организација на настани;
➡️ 11.924.820 денари финансиска поддршка на регистрирани фотографски студија и фитнес центри, односно на сите 184 правни лица од овие дејности кои аплицираа на јавниот повик.
➡️ 5.442.232 денари финансиска поддршка на регистрирани игротеки и приватни детски одморалишта, за вкупно 73 правни лица кои ги исполнуваат сите услови од јавниот повик за правните лица од овие дејности.

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Повратот на ДДВ во стопанството речиси удвоен во споредба со 2016

В+

МЗ: Рано утрово двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор, направена и експлантација на коскени ткива

Vesti +

Пензионери проверувајте сметки-денес ќе ви „легнат“ пензиите повисоки за илјада денари

Vesti +

(Видео) Николовски, Спасовски и Маричиќ: Со усвојувањето на „Регионалниот Патоказ за борба против корупцијата и нелегални финансии“ одиме чекор напред во борбата против корупцијата, со силна поддршка, вклученост и максимална регионална соработка

Vesti +

ЕУ: Руската влада е одговорна за масакрите во Украина

В+

Oблачно, свежо и врнежливо време

Vesti +