Vestiplus.mk
+ Centar Во тренд... МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Забрчанец: Со заштитен македонски идентитет не смееме да се плашиме од ЕУ преговорите, секој друг пат е опасен за земјава

Фејсбук статус на Марјан Забрчанец,

Не смееме да се плашиме од преговорите за членство во ЕУ. Напротив, треба со засукани ракави да ја зграбиме секоја можност за чекор напред кон членство во Унијата. Полесен пат нема, ниту алтернативен. Сите идеи за некаков полесен или заменски план се опасни планови на антизападните центри кои земјава сакаат да ја носат во режими и изолации.

Нашата позиција е јасна: гаранција за македонскиот јазик и идентитет.

За тоа сигурен сум дека ќе се избориме, зашто друга опција не постои и никој тука не ни помислува на друга опција освен чист, дефиниран и деклариран македонски јазик во преговарачката рамка.

Но, за останатото треба да засукаме ракави, да преговараме, да разговараме, да сработиме. Ни Преспа не ни падна од небо, си ја сработивме и уште реализираме обврски од Договорот, бидејќи тоа подразбира да се биде одговорна власт.

Гласот против отворање на преговорите со ЕУ во услови на гарантиран македонски јазик и идентитет е глас против демократската и европска агенда на Македонија и глас против нашата западна евроатлантска определба. Гласот против Европа е пропратен со руски знамиња и вергини.

Можеби ќе ве интересира...

Владата на Република Северна Македонија на прво место, а собранието на трето место во регионот според Индексот на отвореност

В+

Адеми: Како народ сме покажале солидарност, која ќе се потврди со згрижувањето за оние што работеа за нашата мисија во Авганистан

В+

Леукемијата е најподмолниот облик на рак – ова се првите симптоми на злобната болест

Vesti +

Петмина повредени во сообраќајка на патот Штип-Кочани

Vesti +

Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена

В+

Ковачевски: Инвестираме во современа патна инфраструктура

Vesti +