За многу години слава и именден: Утре е Свети Ѓоргија
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

За многу години слава и именден: Утре е Свети Ѓоргија

На утрешен ден верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем ден се празнува и како именден и како слава на цели села и градови. „Како ослободител на плениците и заштитник на сиромашните, лекар на немоќните, помошник на владетелите, победоносецу, великомаченику Георгие, моли Го Христа Бога да ги спаси нашите души“.

Овие стихови пред векови му беа посветени на празникот кој се одбележува денес за Свети великомаченик Георгиј Победоносец

Во жестоката борба меѓу доброто и злото, издржал надчовечки мачења и станал Победоносец, за да сведочи пред светот дека љубовта, побожноста и верата се посилни од се. На иконата Св. Ѓорѓија е претставен како војвода на коњ како со копје убива ламја која е под копитата на коњот. Приказот на свети Ѓорѓија како ја убива ламјата е заснован на попууларна легенда во христијанската митологија.

Според легендата Св. Ѓорѓија ја убил ламјата што на народот му правела голема штета. Во 494. тој е прогласен за светец.

Во Македонија постојат многу цркви посветени на Св.Ѓорѓија, од кој најстара е онаа во преспанскиот регион, близу до живописното село Курбиново, во пазувите на планината Пелистер. Според времето на живописување, забележано на натписот на северната страна со грчка сигнатура, се претпоставува дека црквата била подигната во годината 1191.

Она што импресионира и восхитува во оваа црква е нејзиниот живопис, што заедно со оној од црквата Свети Пантелејмон крај Скопје, претставува едно врвно и оригинално остварување од периодот на Комненската уметност во Македонија.

Можеби ќе ве интересира...

Клиника за ТОАРИЛУЦ -КАРИЛ: Ги осудуваме шпекулациите во јавноста поврзани со транспарентноста за трагичната смрт на младиот ракометар

В+

Цените на лебот, млекото, месото паѓаат – Владините мерки даваат резултати, инспекциите на готовс за решавање на “воените профитери”

Vesti +

Еве кои се најздрави грицки во светот: Го забавуваат стареењето, а го забрзуваат метаболизмот

Vesti +

Во вторник нова цена на горивата

Vesti +

Премиерот Заев на средба со генералната секретарка на Советот на Европа Пејчиновиќ Буриќ: Конфликтите во регионот се минато, соработката е нашата сегашност и иднина

В+

Богоев: Повик за национално обединување околу европската идеја, треба да се зграпчи шансата

Vesti +