Вучиќ: „Ќе имаме сериозно влошување веќе во текот на летото“
Vestiplus.mk
+Во тренд...КОРОНАВИРУССВЕТ

Вучиќ: „Ќе имаме сериозно влошување веќе во текот на летото“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја коментираше епидемиолошката состојба во земјата и посочи дека „бројот расте“.

“Ќе имаме сериозно влошување во текот на летото,ни растат бројките. Сите наши бројки растат. Тие се добри, но растат, тоа е лошо. Се плашам од нови видови, затоа градиме болница во Нови Сад, рече Вучиќ за време на посетата на Специјалната болница за цереброваскуларни болести„ Свети Сава“ во Белград.

Тој посочи дека навреме се набавени лекови против коронавирус, како и потребната медицинска опрема.

„Секое зголемување (на бројки) ја убива земјата. Тоа ги убива економските капацитети, стапката на раст“, ​​изјави претседателот на Србија и посочи дека епидемиолозите ја вршат својата работа и ја следат ситуацијата.

Можеби ќе ве интересира...

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан, рече Спасовски на Денот на македонската полиција

Vesti +

119 санкционирани возачи во Скопје

Vesti +

УКРАИНА СЕ ВООРУЖУВА,УШТЕ ЕДНА ЗЕМЈА ЗАСТАНА ДО КИЕВ: Слушнати молбите на Зеленски-пристигнуваат моќни оклопни транспортери

Vesti +

126 санкции за брзо возење

Vesti +

СИТЕ ГИ ПРАВААТ ОВИЕ 3 ГОЛЕМИ ГРЕШКИ: Многу грешите доколку го правите ова при подготвувањето тестенини

Vesti +

РКЕ утре ќе стокми нови цени на горивата – Се очекува поевтинување

Vesti +