Воспаление на слепото црево: Ако ги имате овие симптоми, итно побарајте помош од лекар
Vestiplus.mk
+Во тренд...МозаикТОП ВЕСТИ

Воспаление на слепото црево: Ако ги имате овие симптоми, итно побарајте помош од лекар

Слепото црево е дел од дебелото црево сместено во долниот десен дел на желудникот (абдоменот). Кога сме уште деца, слепото црево е активен дел од имунолошкиот систем кој му помага на телото да се бори против разни болести. Како што старееме, слепото црево престанува да го прави тоа, а другите делови од телото продолжуваат да помагаат во борбата против инфекцијата, известува Џон Хопкинс медисин.

Сепак, слепото црево може да се зарази и да се воспали, а доколку не се лекува навреме, може да пукне и да предизвика сериозни компликации, понекогаш дури и опасни по живот. Руптурата во повеќето случаи се јавува до 72 часа откако ќе ги забележиме првите симптоми. Ова е причината зошто апендицитисот бара итна медицинска интервенција за да се спречат фатални последици.

Што предизвикува апендицитис
Апендицитисот се јавува кога внатрешноста на слепото црево е блокирана. Воспалението може да биде предизвикано од разни инфекции како вируси, бактерии или паразити во дигестивниот тракт. Исто така, понекогаш може да се појави воспаление кога слепото црево е блокирано од столицата. Туморите можат да предизвикаат и апендицитис, но тоа се случува многу ретко.

Како да препознаете апендицитис
Симптомите на апендицитис може да варираат од личност до личност, а абдоминалната болка е најчеста. Како што објаснуваат лекарите, тие генерално започнуваат во пределот околу папокот и се движат кон долниот десен дел од стомакот.

Како што минува времето, болката во повеќето случаи се влошува, а особено е силна кога лицето се движи, длабоко дише, го допира пределот на слепото црево и кашла. Други вообичаени симптоми вклучуваат:

  • гадење и повраќање
  • губење на апетит
  • покачена температура
  • тешкотии со движења на дебелото црево (запек)
  • дијареа
  • надуеност.

Можеби ќе ве интересира...

Маричиќ: Од ЕУ годишно добиваме по околу 100 милиони евра, помош за државата да ги изведе тешките реформи

Vesti +

Заев – Бесими: Планот за забрзан економски раст е продолжение на успешните политики за достигнување раст на БДП над 5%, 12 милијарди евра инвестиции и 156.000 нови работни места

В+

Исповед од соседството: „Ја подигнав заштедата од банка…И тогаш заѕвони телефонот“

Vesti +

Бесими: Работиме на брзо, но системско решени за раст на платите на сите во јавниот сектор

Vesti +

Потпишан Меморандум за соработка на даночните администрации во Западен Балкан

В+

Бочварски: Наместо да работиме со 15 години стари проекти, автопатите ќе се градат веднаш по проектирањето

Vesti +