Во раце на полицијата "падна" полициски службеник, веднаш е суспендиран
Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Во раце на полицијата “падна” полициски службеник, веднаш е суспендиран

Кривична пријава за злоупотреба на службена положба и овластување

На 28.06.2021 ОВР Кочани поднесе кривична пријава против П.Ј., полициски службеник во ПС Кочани поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ по чл. 353 од КЗ. Имено, пријавениот искористувајќи ја својата службена положба ги пречекорил границите на своите овластувања на начин што при пополнување пријава за престој на странски државјани на територија на РСМ побарал и земал паричен надомест од пријавителот-странски државјанин.

Од страна на Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поведена е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност и тој е суспендиран до донесување на решение во дисциплинската постапка.

Можеби ќе ве интересира...

Заев од Струмица: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ зборуваат за некаква нова иднина – стара режимска матрица и нова идина не одат заедно

Vesti +

Заев на Алсат ТВ: Парламентарното мнозинство на СДСМ ќе се зголеми по локалните избори

В+

Приведен криминалец баран со централна потерница за казна затвор од две и пол години

В+

(ВИДЕО) Заев: Огромна чест и привилегија е да ја добијам Меѓународна награда за мир на Вестфалија за 2020 година

В+

Ковачевски: Го олеснуваме животот на граѓаните со инвестиции и развој на инфраструктурата

В+

Заев: Немам намера да се кандидирам за претседал, не се враќам во политиката

Vesti +