Vestiplus.mk
+ Во тренд... КОРОНАВИРУС МАКЕДОНИЈА

Во пораст бројот на заболени од Ковид-19, можни рестрикции за невакцинираните

Министерот за здравство Венко Филипче вчера најави дека доколку граѓаните не се вакцинираат уште еден месец, од септември нема да можат да вршат одредени активности.

„Нема друг избор за да го заштитиме јавното здравје на граѓаните. Видовте какви рестрикции, како полициски час и други мерки, имавме минатата година“, изјави министерот Филипче.

Тој вели дека доколку дојде до воведување на забрани тие ќе се однесуваат само на невакцинираните граѓани, како за децата така и за возрасните.

Можеби ќе ве интересира...

Шилегов го покажа речиси завршениот мост на bулевар “АСНОМ”

В+

МЗ: Ревакцинирани 44% од полнолетните граѓани во државата

В+

Бојковски: Инвестиции во инфраструктурата, дигитализацијата и социјалната заштита се дел од мојата изборна програма, за најдоброто во Кратово и кратовчани

В+

Илиевски: Две мултифункционални игралишта за Зелен рид, населбата има потенцијал за доуредување и разубавување на едно многу повисоко ниво

В+

Овој тип на главоболка е најчест кај коронавирусот: Како да ги препознаете

Vesti +

Петровска: Најголемите придобивки од НАТО се сигурноста и безбедноста, граѓаните мирно спијат

В+