Vestiplus.mk
+БИЗНИСТОП ВЕСТИ

Во пензија ќе се оди на 64 годишна возраст и со 15 години стаж!

Пратениците во Собранието ги изгласаа измените на Законот за работните односи, на кои работевме заедно, а кои се однесуваат на пензионирањето кое влезе во процедура уште од почетокот на ноември минатата година.

Ова решение остава можност жените да одат во пензија и со навршени 62 години возраст, согласно Законот за пензиско и инвалидско осигурување.

Како и продолжување на работниот однос до 67 години, под строго дефинирани критериуми и постапка, ќе има само за дефицитарните кадри во здравството и во високото образование.

– На овој начин отвораме можност за вработување на младите, но и ја намалуваме бројноста во администрацијата. Законот ќе почне да се применува од 30 јуни 2022 година. На овој начин, за граѓаните кои веќе го стекнале правото да го продолжат својот работен век, обезбедуваме можност да го остварат веќе стекнатото право, соопшти Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.

Можеби ќе ве интересира...

Ќе треба да издвојат еднократни 200 денари за картичка “Скопска”: Важна вест за пензионерите кои ќе користат бесплатен превоз во автобусите на ЈСП

В+

Николовски: Патриотски и државнички е да го штитиме домашниот пазар и тоа го правиме

В+

Антикризните мерки на Владата веднаш дадоа резултати – од денеска пониски цени на горивата, соопшти СДСМ

В+

Шахпаска: Безбедни градинки за безбедна иднина на нашите најмали, вакцинирајте се​

Vesti +

Промовиравме мир и еднаквост со успешната мисија со авганистанските бегалци

В+

Пулмолози предупредуваат: Поради игнорирањето на овој симптом, пациентите предоцна го откриваат ракот на бели дробови

В+