Vestiplus.mk
Во тренд...КОРОНАВИРУССВЕТ

Во кафитерија само вакцинирани или со негативен тест – Во Австрија од 22 јули „заострување“, се зборува за „многу загрижувачко сценарио“

Со оглед на изненадувачки брзото зголемување на нови инфекции со корона, на 22 јули следува ново „заострување на мерките“ во Австрија.

Ова го објавија попладнево австрискиот министер за здравство Волфганг Мукштајн и министерката за туризам Елизабет Костингер.

Ноќно угостителство

Од 22 јули, пристапот до ноќно угостителство е возможен само за вакцинирани лица и лица со тековен негативен резултат на PCR-тест (стар максимум 72 часа).

Зелен пас
Од 15 август сертификатот Зелен пас ќе се издава само по целосна имунизација. Сертификатот се издава од денот на втората вакцина. Прописите за луѓето кои биле вакцинирани со Џонсон и Џонсон, како и за оние кои се опоравиле или биле тестирани, остануваат непроменети.

Регистрација на контакт
Во угостителството и на настани, регистрацијата останува задолжителна до ново известување.

„Многу загрижувачко сценарио“
Поттик за заострување на мерките доаѓа од здравствениот сектор. За сегашното „многу загрижувачко сценарио“ веќе се дискутира. Здравствените власти тврдат дека неодамнешното зголемување на бројот на заразени е потценето. Ако ова продолжи, „ќе се најдеме во заканувачко сценарио во догледна иднина“.

Главните причини за зголемување на новите инфекции се отворање и олеснување на чекорите на 1 јули, како што се отворање ноќни клубови, доминација на делтата варијанта, која веќе треба да претставува околу 90 проценти од инфекциите и случаи поврзани со патувања.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Полицијата ќе пишува казни доколку немате зимска опрема – Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започната е законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2023 година. Повеќе информации може да прочитате овде. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Претежно сончево време со температури до 18 степени

В+

Д-р Кунгуловски прогнозира кога делта сојот ќе го достигне пикот во Македонија

В+

Најчести симптоми на Ковид-19 кои се јавуваат кај вакцинираните лица: Професор објаснува како да ги разликувате од настинка

В+

МЗ: Ревакцинирани 43,5% од полнолетните граѓани во државата

Vesti +

Фатени на дело – Полицијата уапси две млади лица поради кражба во Гази Баба

В+

Лукаревска на трибина во Крушево: Го живееме сонот на нашите претци, македонскиот јазик и идентитет се меѓународни потврдени

В+