Vestiplus.mk
Во тренд... КОРОНАВИРУС СВЕТ

Во кафитерија само вакцинирани или со негативен тест – Во Австрија од 22 јули „заострување“, се зборува за „многу загрижувачко сценарио“

Со оглед на изненадувачки брзото зголемување на нови инфекции со корона, на 22 јули следува ново „заострување на мерките“ во Австрија.

Ова го објавија попладнево австрискиот министер за здравство Волфганг Мукштајн и министерката за туризам Елизабет Костингер.

Ноќно угостителство

Од 22 јули, пристапот до ноќно угостителство е возможен само за вакцинирани лица и лица со тековен негативен резултат на PCR-тест (стар максимум 72 часа).

Зелен пас
Од 15 август сертификатот Зелен пас ќе се издава само по целосна имунизација. Сертификатот се издава од денот на втората вакцина. Прописите за луѓето кои биле вакцинирани со Џонсон и Џонсон, како и за оние кои се опоравиле или биле тестирани, остануваат непроменети.

Регистрација на контакт
Во угостителството и на настани, регистрацијата останува задолжителна до ново известување.

„Многу загрижувачко сценарио“
Поттик за заострување на мерките доаѓа од здравствениот сектор. За сегашното „многу загрижувачко сценарио“ веќе се дискутира. Здравствените власти тврдат дека неодамнешното зголемување на бројот на заразени е потценето. Ако ова продолжи, „ќе се најдеме во заканувачко сценарио во догледна иднина“.

Главните причини за зголемување на новите инфекции се отворање и олеснување на чекорите на 1 јули, како што се отворање ноќни клубови, доминација на делтата варијанта, која веќе треба да претставува околу 90 проценти од инфекциите и случаи поврзани со патувања.

Можеби ќе ве интересира...

Шекеринска: Охридксиот договор создаде клима на заедништво

В+

Османи смета дека повеќето загинати се од Скопје

В+

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Лефков се симбол за криминалот во државата

В+

Со сите сили против коронавирусот: Тие брзаат да ја примат третата доза од вакцината

В+

Лазаревскa: Со СДСМ растат платите, поголема минимална плата за помош на работниците

В+

Израелски брод бил нападнат со непознато оружје

В+