Vestiplus.mk
Љубов

Внесете новини во вашата врска: Зимата и студот можат да влијаат на сексуалната желба

Можеби ви звучи чудно, но зимата и временските услови кои доаѓаат со неа можат сериозно да влијаат на вашиот сексуален нагон.

Помалку витамин Д во зима значи полошо расположение кое често оди рака под рака со намален сексуален нагон, но има и позитивни страни.

Мажите имаат повисоко ниво на тестостерон во есенските и зимските месеци, со поголем број на сперматозоиди, а жените се исто така поплодни.

Џиџи Енгл, овластен сексуален едукатор, изјави за Metro дека сите ние имаме „кочници“ и „газови“ кога станува збор за сексот – работи што нè исклучуваат и работи што нè палат.

– Секој секс и ниво на интерес е нормално – објаснува тој.

– Нискиот сексуален нагон не е проблем освен ако тоа не е проблем за вас лично. Значењето што сексот го има за луѓето и важноста што го има во нивните животи се разликува од личност до личност – додава тој.

Знајте ги вашите сопирачки и предизвикувачи
Бидејќи зимата нè подготвува за помалку секс, важно е да се решат сите други фактори кои би можеле да придонесат за слаб сексуален нагон. Џиџи објаснува дека има еден куп работи кои би можеле да го намалат сексуалниот нагон на парот, од стрес на работа до еректилна дисфункција и други проблеми со сексуалната функција.

– Тука е и неизбежниот проблем на различните сексуални нагони – додава таа.

– Кога едниот партнер сака секс, другиот не, тоа може да предизвика многу напнатост. Има милион работи кои би можеле да влијаат на вашето либидо, па затоа е навистина корисно да имате отворена и искрена комуникација за сексот. Ако ова ви е тешко, можете да побарате стручен совет за да разговарате за тоа што ве мачи во сексот – препорачува Џиџи.

Поставувањето многу прашања меѓусебно за сексот може да ви помогне да препознаете какви се вашите сопирачки и гасови.

Елиминирајте ја сексуалната хиерархија
Џиџи вели дека е многу важно да се разбере дека сексот не мора да биде пенетрација.

– Имаме хиерархија на секс што ја става пенетрацијата на самиот врв, а се друго го смета за предигра – вели Џиџи.

– Но, секој пол е еднаков. И мислам дека ако можеме да го израмниме полето за игра и да сфатиме дека секој пол е вреден, оваа идеја за хиерархија навистина може да се промени – додава тој.

Тој објаснува дека паровите често ќе веруваат дека имаат слаб сексуален нагон, бидејќи кога размислуваат колку пати имале секс неодамна, мислат само на пенетративен секс.

Променете ја вашата рутина
Пробувањето на нешто ново во спалната соба исто така може да предизвика обновена страст. Џиџи објаснува дека кога првпат почнуваме да се забавуваме, често сакаме секс повеќе од вообичаено. Обично го губиме ова додека врската напредува и нашите сексуални нагони се враќаат во нивната нормална состојба, но чувството на новина може да се врати.

– Промената на вашата рутина, пробувањето нови работи, експериментирањето и отвореноста во сексот може да направи голема разлика затоа што си го давате тој поттик на хемикалии, како допамин и адреналин, кои сте ги имале кога првпат почнавте да спиете заедно – откри таа.

Обидете се да разговарате со вашиот партнер за нова сексуална активност и видете за што сте возбудени и двајцата. Тоа може да биде нова поза, нова секс играчка, па дури и нешто едноставно како секс во различно време од денот или на ново место. Дури и малите промени прават разлика.

Прифатете го она што го нуди зимата
Откако се справивме со сите главни фактори кои можат да го намалат либидото, сепак непријатното зимско време работи против нас. Но, тоа би можело да обезбеди некои секси можности

Експертот вели дека зимата е совршено време за бегство од дома барем за викенд, што може да помогне да се разгори страста. Тој, исто така, препорачува да ги осветлите потемните, поладни вечери со помош на свеќи.

„Ако можете да добиете миризливи свеќи, тие даваат сензуална атмосфера и романтичен сјај што помага да се зголеми сексуалниот интерес“, вели Хемингс.

Можеби ќе ве интересира...

4 ПРИЧИНИ ЗОШТО МАЖИТЕ ЈА ИЗНЕМИРУВААТ СВОИТЕ ЖЕНИ: „ИЗГОВОРИТЕ“ се БИЗАРНИ, нема да верувате што читате

Vesti +