ВМРО-ДПМНЕ со лоша копија на програмата на СДСМ
Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

ВМРО-ДПМНЕ со лоша копија на програмата на СДСМ

Најавата на Мицкоски дека парите ќе завршувале кај граѓаните е копија на еден од најуспешните проекти на Владата на СДСМ кој се спроведува уште од 2016 година – парите назад кај граѓаните. Проектот на СДСМ е успешно ги пренасочи парите на граѓаните, наместо да завршуваат во џебовите на најблиските функционери до Груевски, во криминални споменици, бели палати и Белизе, тие да се враќаат кај тие на кој им е најпотребно.

„Христијан Мицкоски загубен во своите деструкции и блокади, немајќи ништо друго да им понуди на граѓаните, реши да копира концепти и политики од СДСМ. Неговото ‘Македонија за сите луѓе’ е бледа копија на ‘Живот за сите’, исто како и концептот ‘Парите кај граѓаните’. ВМРО-ДПМНЕ е партија која знае само да граба од граѓаните, да ги краде парите и да ги троши на непродуктивни и криминални проекти. Не може партија која 11 години земаше од граѓаните денеска да вели дека ќе ги враќа парите назад кај граѓаните“ кажа портпалот на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Северна Македонија, Костадин Костадинов.

Тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ беше против укинувањето на радиодифузната такса, како и против воведувањето на дневната евтина тарифа за струјата. ВМРО-ДПМНЕ се противеше и на проекто МојДДВ.

Само преку овој проект, Владата успеа да врати преку 36 милиони евра назад кај околу 400 илјади граѓани. Со тоа, освен што со парите директно се помага семејниот буџет, истовремено се води и битка против сивата економија. Тоа од друга страна овозможи раст на платите дури и во време на криза предизвикана од пандемијата на КОВИД-19.

Додека ВМРО-ДПМНЕ знае само да краде од парите на граѓаните, за што сведочат низата судски процеси за злоупотреби токму на државниот Буџет, во последните 4 години растат платите на сите граѓани.

Минималната плата од помалку од 9 илјади денари, во овие четири години се искачи на 15 илјади и 200 денари. Растот на минималната плата, пропратено со економскиот раст, доведе до раст на платите во сите сектори и значителен раст на просечната плата. Во четирите години откако СДСМ ја презеде власта, просечната плата порасна за преку 5.700 денари и сега изнесува над 28.400 денари. За споредба, просечната плата од 2011 до 2017 порасна само 2.153 денари.

Актуелната власт во овие четири години покажа дека се грижи за сите граѓани, па ја покачи социјалната помош за 300 проценти, а го реши егистенцијалното прашање и за 13 илјади стечајци.

Додека за време на пандемијата, ВМРО-ДПМНЕ ги делеше лекарите на наши и ваши и ги блокираше мерките за помош на погодените од кризата предизвикана од пандемијата, Владата со шест пакети мерки ги помогна граѓаните и бизнисите.

Шесте пакети мерки за справување со кризата предизвикана од пандемијата беа со вредност од преку 1,6 милијарди евра, пари кои помогнаа да се спасат работните места и бизнисите. Само со четвртиот пакет економски мерки со 470 милиони евра се обезбеди одржливост на домашните економски дејности и на работните места, закрепнување на одредени дејности, стабилност на социјалните трансфери и поттик на јавната потрошувачка.

Преку мерката финансиска поддршка од 14.500 денари по вработен, со 79,5 милиони евра поддржани се околу 120.000 вработени граѓани и околу 20.000 компании, а финансиска поддршка добија и близу 6.000 самостојни вршители на дејности. Со мерката „Купувам домашно“ околу 309 илјади граѓани добија 26,8 милиони евра за купување македонски производи, со што се помогнаа македонските компании и производители.

За поддршка на најпогодениот сектор, туризам и угостителство и за поддршка на граѓаните да искористат летен годишен одмор, преку мерката „Дома си е дома“, доделени се ваучери за туризам на 117.000 граѓани во висина од 12 милиони евра, како директна помоош.

Од друга страна, функционерите околу Мицкоски кои за време на режимот на Груевски беа министри, пратеници, директори секогаш биле на спротивната страна на правдата, богатејќи се на криминален начин на грбот на граѓаните.Владата на СДСМ преку неколку проекти успеа голем дел од парите кои претходно непотребно се трошеа на непродуктивни трошоци, да ги врати назад во џебовите на граѓаните.

„Граѓаните гледаат кој враќа пари назад а кој граба и краде за да поставува споменици, палми и лажен барок за милионски провизии. Таа разлика граѓаните ќе ја потврдат на претстојните избори кога ќе одберат со СДСМ да продолжи развојот и напредокот и уште еднаш ќе ги поразат криминалните и деструктивни политики на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски“ заклучи Костадинов

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Полицаец вознемирувал ученички во средно училиште во Скопје

На 24.03.2023 добиена е пријава од средно училиште во Скопје дека полициски службеник вербално вознемирувал неколку ученички. Веднаш се преземени соодветни мерки за расчистување на случајот и известен е јавен обвинител и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди, а против лицето ќе биде поведена и постапка за... Прочитај повеќе...

Експлодира плинска боца во Карпош, полицаец заврши во болница

На 24.03.2023 во 14.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Разловечко Востание“ во стан сопственост на Д.Ѓ.(60) експлодирала плинска боца, по што настанал пожар. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Скопје. Поради вдишување чад еден полициски службеник бил пренесен во Градската општа болница „8-ми Септември“ за укажување на... Прочитај повеќе...

Пожар во угостителски објект во Битола

На 24.03.2023 околу 09,30 часот во Полициска станица Битола е пријавено дека настанал пожар во угостителски објект на ул. Ј.Јосифовски во Битола. Пожарот бил изгаснат од противпожарната единица Битола. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Хорор кај Маџари, ТИК ТОК видео ќе ја чинеше живот: Малолетничка се качила на вагон за да се снима, завршила со струен удар

Vesti +

Спасовски: Ова е за првпат досега, да се организира ваква конференција на Интерпол во нашата држава, што се совпаѓа со стогодишнината од постоењето на Интерпол

Vesti +

Напишал коментар со говор на омраза на фејсбук, полицијата му затропа на врата

Vesti +

Скопјани се гушат во смог, а ВМРО ДПМНЕ како локална власт не прави ништо за да се реши проблемот

Vesti +

Луѓето во овој хороскопски знак се најдобри луѓе: Имаат душа

В+

ПИЈАН И ИЗЈАВИ ЉУБОВ – Беше кум на свадбата, па ја украде невестата

Vesti +