Vestiplus.mk
+ Во тренд... КОРОНАВИРУС СВЕТ

Вирусот повторно мутираше: Се жалеле од болки во стомак, ама биле заразени со Ковид-19

– Вирусот повторно мутираше. Луѓето кои доаѓаа од летни одмори во текот на јули, август и септември, главно од Црна Гора, имаа проблеми со стомачни проблеми. Во последните 10 дена, многумина од нив го контактирале својот матичен лекар поради стомачни проблеми и дехидратација, за подоцна да се востанови дека се позитивни на коронавирус – ова го изјави д-р Александар Стојановиќ, директор на српскиот здравствен дом, Милутин Ивковиќ, за ТВ „Прва“, објаснувајќи дека вирусот Ковид-19 повторно мутирал.

Имено луѓето постојано доаѓале со стомачни проблеми, но се утврдило дека биле позитивни на опасниот вирус, а дури 90 проценти не биле вакцинирани.

Исто така, докторот нагласи дека 95 проценти oд лицата кои умираат, а се заразени со Ковид-19, биле оние кои не се вакцинирани. Додаде дека здравствениот систем бил преоптоварен, а гужвите и редиците од луѓе кои чекале за преглед биле секојдневие.

Можеби ќе ве интересира...

Илиевски се зачлени во Црвен крст: Да ја продлабочиме соработката меѓу општината и црвен крст

В+

Пет знаци дека тој не гледа иднина со вас

Vesti +

Тежок ден: 32 починати – еве колку има новозаразени

В+

19. Меѓународна младинска конференција – Над 60 млади во Крушево ќе дебатираат за европската иднина и трансформација на регионот

Vesti +

141 санкции за возење под дејство на алкохол

Vesti +

Министерката Шахпаска: Започна со работа првиот Центар за поддршка на згрижувачките семејства во нашата земја, социјалната реформа продолжува

Vesti +