(Видео) Отворен новиот булевар Никола Карев под касарната Илинден во Скопје
Vestiplus.mk
Во тренд...МАКЕДОНИЈА

(Видео) Отворен новиот булевар Никола Карев под касарната Илинден во Скопје

Градските власти денеска официјално ја пуштија во употреба новозавршената делница на булеварот Никола Карев. На прес-конференцијата по повод отворањето на булеварот се обрати градоначалникот Петре Шилегов.

Проектот за проширување и реконструкција на булеварот Никола Карев се реализираше во две фази, a градежните работи од оваа фаза се извршуваа на потегот од крстосницата кај касарната Илинден до Момин Поток во вкупна должина од 980 метри.

Шилегов напомена дека со овој проект постојниот коловоз е проширен на 4 сообраќајни ленти, со разделно зеленило и нови мешани пешачко-велосипедски патеки од двете страни.

„Станува збор за исклучително фреквентна сообраќајница која е најмногу искористена од жителите на Карпош, Центар, Чаир, Шуто Оризари, Бутел и Гази Баба, но како транзитна сообраќајница користена е и од оние што само минуваат низ овој дел на градот. Оваа сообраќајница ќе се надоврзе и на новата клучка кај Момин Поток чија изведба ќе започне наредната недела, а со нејзиното завршување очекуваме значително да се намали сообраќајниот метеж во овој дел од градот“, кажа градоначалникот.

На булеварот Никола Карев, во оваа втора фаза од реконструкцијата, изведена и нова атмосферска канализација и потпорен ѕид во должина од 690 метри, а поставено е и ново лед осветлување од двете страни.

Вкупната инвестиција во втората фаза на проектот изнесувала околу 160 милиони денари.

Можеби ќе ве интересира...

Единаесетта меѓународна научна конференција „Охрид-Водици 2022“

Vesti +

118 сообраќаjни прекршоци во Скопје, 28 санкции за брзо возење

Vesti +

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ може да учи што е одговорност, неговите пратеници сакаат беспредметно да го трошат времето за работа на Собранието, во ситуација кога многу закони се заглавени

В+

Драстичен пад на температурите, облаци и дожд- УХМР со прогноза за наредните неколку дена

В+

Фатени на дело двајца крадци во Прилеп, одземеното вратено на сопственикот

Vesti +

Приведен дилер на наплатната станица Сопот, пронајдена дрога

Vesti +