Vestiplus.mk
СВЕТ

(Видео) Апокалиптични сцени: Во Русија мртви птици паѓаат од небото

На руските социјални мрежи, корисниците споделуваат видеа на кои се гледа како десетици мртви птици паѓаат од небото и лежат на улиците на градот Балаково, каде што се наоѓа нуклеарната централа.

Првите слики од овој необјаснет феномен се појавија на руската социјална мрежа VK, на страницата „Типично Балаково“, посветена на градот кој се наоѓа на околу 1.000 километри јужно од Москва и близу кој се наоѓа голема нуклеарна централа, пренесува РТ.

Во коментарите под сликите, локалното население навело бројни теории за тоа штоможе да предизвика масовна смрт на птиците.

Додека некои укажуваа на природни феномени, како што се силни ветрови или судир на две стада, други обвинија за огномет, загадување, па дури и за мрежата 5G, иако сеуште не постои во Русија.

Коментарот кој доби најмногу лајкови потсетува дека хит ТВ-серијата на мрежата на ХБО „Чернобил“, чија тема е нуклеарниот инцидент од осумдесеттите, започнува со умирање на сите птици.

Ветеринарниот оддел на Саратов објави дека ја истражува причината за овој инцидент, додека се појавуваат теории дека може да станува збор за птичји грип.

Некои корисници на социјални мрежи, сепак, не им веруваат на експертите од Саратов и покануваат експерти од Москва да дојдат во Балаково за да утврдат за што станува збор.

 

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ова дебелее како лудо: Пијалак по кој често посегнуваме, но не треба

Напитокот за кој повеќето луѓе мислат дека е здрав всушност содржи 36 грама шеќер по чаша, што е приближно исто како три големи крофни. Тој е природен и богат со витамин Ц, па што може да тргне наопаку со сокот од портокал? Всушност, овој сок кој често го пиеме е... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

РАКЕТА ОД 23 ТОНИ ЌЕ ПАДНЕ НА ЗЕМЈАТА, ЗЕМЈИТЕ ГИ ЗАТВОРААТ АЕРОДРОМИТЕ: Паника се шири низ Европа

Vesti +

По изјавата на Путин, Пентагон прогласи DEFCON 2?

В+

Го доведе ли Путин во заблуда Западот за неговата вистинска цел во Украина?

В+

Блинкен за украинската криза: Киев одлучува за времето и содржината на преговорите со Русија

Vesti +

(Видео) Во Италија се преврте автобус полн со бегалци од Украина – има загинати и повредени

В+

Уште една земја воведува крипто-валути како СРЕДСТВА ЗА ПЛАЌАЊЕ-Еве и која

Vesti +