Вицепремиерот Маричиќ не очекува тензиите да резултираат со ново вето од Софија
Vestiplus.mk
+CentarМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Вицепремиерот Маричиќ не очекува тензиите да резултираат со ново вето од Софија

За да се заштитиме од дневно-политички изјави и од ситуации на тензија и набој ги имаме обврските јасно запишани во заклучоците и преговарачката рамка и од наша и од страна на Бугарија, со цел да се зачува духот на пријателството, нагласи вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во гостување на ТВ Телма.

-Штом ќе ги завршиме уставните измени треба да започне отворањето на кластерот еден, како и останатите кластери. Ние во меѓувреме, не го губиме времето, еве веќе сме навлезени во вториот кластер „внатрешен пазар“ и очекуваме до тогаш да имаме скрининг извештаи за два кластера – „внатрешен пазар“ и „темелни вредности“. Тоа ќе ни овозможи да имаме листа на задачи, вклучувајќи го и Акцискиот план за малцински права, на којшто Бугарија инсистираше и ќе имаме задачи кои ќе ни бидат јасно исцртани до членството. За да бидат тие задачи европски валидирани треба да ги прифатат сите, како Бугарија, но и другите земји-членки, истакна Маричиќ.

Според него, Бугарија има интерес да се усвои овој Акциски план што побргу, бидејќи од тој план произлегуваат обврските за земјава, но и инструментите за дополнителна заштита на бугарската заедница.

-Во интерес на Бугарија, но и на сите земји-членки е во интерес трите патокази за владеење на правото, демократските институции и јавната администрација. но и Акцискиот план за малцински права да бидат усвоени што поскоро, зашто тоа ќе и даде на Бугарија инструменти да мониторира што ние правиме по тоа прашање. Тие патокази и тој план треба да бидат направени на европски начин и базирани на европските обврски, за да не биде билатерализиран процесот и за тоа треба сите земји-членки да се согласат. Тој баланс е неопходен, кажа Маричиќ.

Тој кажа дека многу е важно да се има јасна агенда на легитимни и регуларни елементи на заштита на било која заедница.

-Северна Македонија е држава која има одлично досие во заштита на малцинствата и заедниците кои не се мнозинство. За да нема еднострани интерпретации само Бугарија е битно да ги дефинираме сите точки од Акцискиот план за малцински права и на Патоказот за владеење на правото, за сето тоа да биде под европска контрола. Тоа ни е нам многу важно за да нема еднострани интерпретации и злонамерни интерпретации и од поединци и од институции, кажа Маричиќ.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Земјотрес од 3 степени го погоди регионот на Штип

Рано утрово околу 2.40 минути во епицентралното подрачје Свети Николе-Штип бил почувствуван земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на потресот бил на пет километра северно од Штип, на длабочина од 5 километри, објави ЕМСЦ. Според информациите од Сеизмолошката опсерваторија, потресот бил почувствуван од населението во Штип... Прочитај повеќе...

Остин: Украина ќе има добри шанси за успех

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин смета дека Украина има многу добри шанси да започне успешна контраофанзива во пролетта оваа година поради значителното исцрпување на руските сили и западното оружје, пишува Украинска Правда. – Мислам дека напролет ќе видиме интензивирање на непријателствата бидејќи се подобруваат условите за маневрирање и врз... Прочитај повеќе...

Поранешниот американски потпретседател мора да сведочи во истрагата за нападите на Капитол на 6 јануари

Пред големата порота за разговорите, федерален судија одлучи дека поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс мора да сведочи за разговорите што ги имал со поранешниот американски претседател Доналд Трамп пред нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година. Судијата во одлуката рече дека Пенс сепак може да одбие да одговори на... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Двојно го зголемивме стандардот на работниците од времето на ВМРО-ДПМНЕ

Vesti +

Ковачевски: Разговараме со синдикатите, сите одлуки се носат низ социјален дијалог

В+

Ковачевски: Предвреме исполнето ветување за просечна плата над 34.000 денари, над 430 милиони евра нови инвестиции

Vesti +

Ковачевски од Гостивар: За една година во системот ќе се вклучат сончеви електрани до 300 мегавати

Vesti +

Западот тврди: Путин загуби

В+

34 санкции за прекршоци што ги прават пешаците на територија на СВР Битола

В+