Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

Вело Марковски објаснува: Како да разликуваме обичен грип од коронавирус?

Инфектологот Вело Марковски во вечерашното гостување на ТВ 21 објасни како да се разликува коронавирусот од обичен грип.

„Треба да ги разликува науката, но не само кај нас, туку во речиси држави нема некоја силна инфектологија, и не се вклучени луѓето кои се најстручни во горнореспираторни инфекции. Најголемиот проблем сега ќе прави грипот и обичната настинка. Аденовирусите се најпрви на листата, па доаѓаат риновирусите, а коронавирусот се четврти на листата. Над 200 риновируси даваат обична настанка. Нормално е во сезоната да имаме 3-4 епидемии со риновируси и аденовируси. Риновирусот на пример нема температура и не бара отсуство од работа“, рече Марковски.

Можеби ќе ве интересира...

(Фото) Стигнаа новите полициски возила – еве како ќе изгледаат

В+

Лукаревска: Проритет на сите политички субјекти треба да биде решавање на кризата и изнаоѓање на добробит за граѓаните

В+

Петровска: Ги почитуваме сите договори кои ја гарантираат безбедноста на Европа

В+

Вчера се аплицирани 14.818 вакцини

Vesti +

Активирана експлозивна направа под автомобил: Позната балканска пејачка доживеа нов стрес

Vesti +

Прв модул на Школата за политики за 2022 година при Претседателскиот центар за политичко образование

В+