Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Величковски на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Делчево: Политиките на СДСМ носат иднина за младите тука

Претседателот на ОО на СДСМ Делчево Влатко Величковски на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Делчево истакна дека политиките на СДСМ не носат само моментални резултати и придобивки, туку ќе носат во годините што доаѓаат, а од тоа бенефит ќе има целото општество.

Пред 5-6-7 години се соочувавме со несигурност, нестабилност, немање, безбедност, немање излез во општеството во кое се наоѓаме, сите баравме излез доведени во слепа улица, а сега постои сигурност, стабилност, оптимизам надеж, просперитет, иднина, нагласи Величковски.

Тој истакна дека бројките говорат за тоа, наведувајќи дека во Делчево во периодот од 2016 – 2020, во време на криза има раст од 2,5 пати повеќе исплата на поддршка за лицата за основање фирми од Агенцијата за вработување, а само во 2020 година бројот на вработени во Делчево е зголемен за 10%.

Четири години по ред расте бројот на запишани деца во градинка, расте бројот на ученици во средното училиште во Делчево, бидејќи младите ги препознаа позитивните политики на СДСМ и остануваат да живеат учат и да творат во нашата општина, а не да заминат во странство, рече Величковски.

Ние сме тука, тука живееме, работиме, создаваме и нема да дозволиме колапсот што ни се случуваше години наназад да ни се повтори, порача претседателот на ОО на СДСМ Делчево Влатко Величковски на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Делчево.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Османи во Букурешт

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, од утре, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. На Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Заев: Над 450 милиони евра за четири стратешки инвестиции ќе се реализираат овде во Тетово, ете што значи Најдоброто!

В+

Ковачевски: Кој нема да може да си ја сработи задачата ќе треба да го препушти местото

В+

Спасовски за дојавите за бомби: МВР работи со сиот свој потенцијал, заедно со нашите меѓународни партнери, на откривање на сторителите

Vesti +

Приведено лице за издржување на казна затвор

Vesti +

Заев од Охрид: УНЕСКО ги препозна напорите на Владата и општината, продолжуваме со заштита на охридскиот регион

В+

Лукаревска во Кратово: Во недела гласајте за Најдоброто и бројот 12, да ја потврдиме победата и да продолжиме заедно да градиме иднина без кочници и блокади, нашиот избор сте вие, граѓаните

В+