Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Велешанец два пати силувал иста жена- одреден притвор од 30 дена

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување на истражна постапка против 55-годишен велешанец, поради постоење на основано сомневање дека сторил продолжено кривично дело „силување“. На осомничениот му е определен притвор во траење од 30 дена.

Како што соопшти Јавното обвинителство, осомничениот искористувајќи исти прилики, во два наврати со употреба на сила извршил обљуба врз 63 годишна жена од Велес. На 17 септември 2020 околу 22 часот, осомничениот, кој и бил сосед на жртвата, се префрлил преку оградниот ѕид од улицата, влегол во дворот од куќата, па откако оштетената ја отворила влезната врата, тој влегол внатре и употребувајќи сила го извршил кривичното дело. Следниот ден, околу 11.30 часот, на истиот начин, го повторил кривичното дело.

– Јавниот обвинител кој постапува во предметот ги имаше предвид видот и тежината на стореното кривично дело, запретената казна, личноста на осомничениот, посебно фактот дека е сосед на оштетената и дека може да го повтори кривичното дело и да влијае врз текот на истражната постапка, па од тие причини до надлежниот суд достави предлог за определување на мерката притвор за осомниченото лице, се наведува во соопштението.

Судијата на претходна постапка на Основен суд Велес го прифатил предлогот на обвинителството и со Решение на осомничениот му определил притвор во траење од 30 дена.​

Можеби ќе ве интересира...

202 санкционирани возачи во Скопје, 43 за брзо возење

Vesti +

Почина 55 годишен битолчанец од ковид 19

В+

СДСМ: Голем е стравот во ВМРО-ДПМНЕ штом мислат дека скандалот со парцелите кој води до нивниот кандидат може да се заташка со нова лага

В+

МТСП: Во тек е етапната исплата на јунските пензии

Vesti +

Спасовски: Мирот и безбедноста на државата се приоритет за МВР, немаме никакви индиции за нарушувања

В+

Претрес во скопско Љубанци, пронајдени оружје и муниција

Vesti +