Vestiplus.mk
+ КОРОНАВИРУС МАКЕДОНИЈА

Вчера се аплицирани 17.343 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 463.048 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 6.608 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 17.343 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 747.728 дози вакцини, а ревакцинирани се 284.680 граѓани.

Со последните бројки 60% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 57% од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, 53% од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 43% од населението над 50 години е вакцинирано со барем една доза вакцина .

Граѓаните без закажан термин се вакцинираат, во постоечките вакцинални пунктовите низ државата. Процесот на теренска вакцинација се одвива на територија на цела држава, со ротации на медицински екипи во секое село, рурално населено место, населба. Сајтот vakcinacija.mk е отворен за закажување на термини за вакцинација на децата. Ревакцинацијата се одвива во спортските сали низ градовите во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола, Струмица, Охрид, Велес и Прилеп и во А1 СЦ Борис Трајковски во Скопје.

Министерството за здравство апелира до граѓаните да се вклучат во масовното вакцинирање бидејќи само на овој начин ќе успееме да го победиме вирусот.

Можеби ќе ве интересира...

МТСП: Директорката на градинката „Детска Радост“- О.Гази Баба е вратена на работа

Vesti +

Од понеделник можен нов ценовен шок: Цената на нафтата руши рекорди

Vesti +

Спасовски од Куманово: Оливер Иливески е најдобриот градоначалник кој ќе му служи на народот и одлучува заедно со него

Vesti +

Во јуни 3 хороскопски знаци ги чека НОВ ЖИВОТ: Меѓу нив е и Лавот

Vesti +

“ДИШЕТЕ СЛОБОДНО!” – Оваа компанија им даде една недела одмор на работниците поради стрес

Vesti +

(Видео) Почнаa со “остварувањата” – Тимчо Муцунски свечено отвори “лежечки полицаец” во Горно лисиче

В+