Vestiplus.mk
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Вчера се аплицирани 11.393 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 496.228 граѓани.

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 408.953 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 8.355 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 11.393 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 652.680 дози вакцини, а ревакцинирани се 243.727 граѓани.

Со последните бројки 54 % од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 52 % од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, 47 % од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 39 % од населението над 50 години е вакцинирано со барем една доза вакцина.

Вакцинацијата се спроведува согласно Националниот план за имунизација. Се вакцинираат возрасни лица, граѓани кои искажале интерес за вакцинација на веб страницата vakcinacija.mk а се вакцинираат и лица вработени во критична инфраструктура. Масовна вакцинација се одвива во неколку градови во државата и тоа во А1 СЦ Борис Трајковски во Скопје, во спортските сали во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола, Струмица, Охрид, Велес и Прилеп.

Министерството за здравство апелира до граѓаните масовно да се пријавуваат на vakcinacija.mk бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат да се вакцинираат.

Можеби ќе ве интересира...

Костадинов од Илинден: Во време на криза СДСМ покажува што значи вистинска грижа за сите граѓани

Vesti +

Кузеска: После „Титаник“ Мицкоски да поднесе оставка, судот го потврди криминалот на ВМРО-ДПМНЕ

В+

Затворен локал во гостиварско, приведени сопственикот и пет танчерки од Албанија и Косово

Vesti +

Грковска: Системскиот пристап во справувањето со перењето пари и финансирањето тероризам дава резултати

Vesti +

Приведен криумчар, пронајдени шест лица мигранти

Vesti +

205 санкции за брзо возење

Vesti +