Важно е да знаете: Еве како да ги избркате змиите од вашата куќа или двор
Vestiplus.mk
LIFE

Важно е да знаете: Еве како да ги избркате змиите од вашата куќа или двор

Никој не сака да гледа змија во својот двор. Сепак, змиите се важни природни предатори, кои ефикасно ја контролираат популацијата на глувци, стаорци и други потенцијално штетни глодари.

Бидејќи глодарите често се присутни кај луѓето, змиите им приоѓаат на домаќинствата од потреба, односно од потреба за храна. Поради благата клима на овие простори, змиите се широко распространети. Овде живеат 14 видови, од кои само три се отровни: вајпер, шарка и балканска шипка, додека останатите 12 се неотровни и безопасни.

Ако живеете во област каде што се вообичаени змиите, постои голема шанса во одреден момент да излезете во дворот и да наидете на несакан гостин. Многумина се плашат од змии и понекогаш е тешко да размислат кога ќе се појават на нашиот праг.

Така, денес ви носиме совети како да ги држите змиите подалеку од куќата во која живееме.

Одржување на околината уредна
Првата линија на одбрана од змиите во населбите е да ја одржуваме околината уредна за да го намалиме бројот на места што змијата може да ползи, да се сокрие и да направи гнездо. Тоа се постигнува со редовно косење и отстранување на камења, градежни материјали, лим и сличен отпад. Во просторот каде што се чуваат, многу е важно да се врши редовно истребување за да се намали бројот на глувци кои се извор на храна за нив.

Направете средство за заштита од змии
Ако се чини дека змиите секогаш го наоѓаат патот до вашиот двор, држете ги подалеку со амонијак. Змиите го мразат мирисот на амонијак. Така, старите партали или облека потопете ги во амонијак и оставете ги на неколку места во дворот.

Ако сакате да ги држите змиите и инсектите подалеку од вашиот базен, посипете оцет околу рабовите.

Верувале или не, змиите не ги сакаат луѓето колку што ние не ги сакаме. Можете да ги држите змиите надвор од вашиот двор така што ќе им дадете до знаење дека живеете таму. Како? Откако ќе ја четкате косата, влакната оставени на четката фрлете ги околу рабовите на дворот. Змијата ќе ја мириса косата и ќе се држи настрана.

Можеби ќе ве интересира...

ЈА ЗАПОЗНАВ НА ТИНДЕР, НЕМАВ ПОЈМА ШТО МЕ ЧЕКА: Млад човек ја сподели својата неверојатна „судбина“

Vesti +

Жена откри 10 знаци кои укажуваат на неверство: Го фатила сопругот како изневерува по 15 години брак, ова го ИЗДАДЕ

Vesti +

Крвната група го открива КОМПЛЕТНИОТ ПСИХОЛОШКИ ПРОФИЛ, но и со кого најдобро се сложувате

Vesti +

Дневен хороскоп за 5. април 2023 – Што носи хороскопот за секој знак одделно?

Vesti +

Во септември овие три хороскопски знаци ќе “пливаат” во пари

В+

Младата месечина во Водолија носи ПРЕДИЗВИЦИ: Два знака очекуваат ПРОМЕНИ кои не можеле ни да ги замислат во својот сон

Vesti +