Важни информации за мерката "Викенд без ДДВ"
Vestiplus.mk
+БИЗНИС

Важни информации за мерката “Викенд без ДДВ”

Фискалната сметка издадена за време на претстојниот викенд без ДДВ ќе мора да се скенира во рок од три дена за да се реализира целосниот поврат на данокот на додадена вредност, изјави в.д. директорот на УЈП Фарук Омери.

Парите од повратот на ДДВ, граѓаните кои ја користат апликацијата „Мој ДДВ“ ќе ги добијат најдоцна до крајот на октомври.

„Мерката ‘Мој ДДВ’, која ние како УЈП во целост ја реализиравме во минатата година, ја прилагодуваме и за реализација на мерката викенд без ДДВ. Почнавме скромно, но бројката на користици постојано растеше за сега да достигне 350 илјади граѓани“, рече Омери.

Тој апелира сите трговци да ги означат македонските производи и компјутерската опрема, со цел непречено враќање на ДДВ-то.

„Ако досега се враќаше 20 проценти од данокот за македонските прозиводи, овој викенд се враќа целосниот износ на данокот“, рече Омери.

Тој вели дека е свесен дека мерката се спроведува во време на пандемија, и вели дека трговците ќе бидат обврзани да ги спроведуваат мерките за превенција од ширење на Ковид-19.

Можеби ќе ве интересира...

Дожд и снег низ Македонија: Се очекува студен бран кој ќе ги падне температурите

В+

Бензините се намалуваат за 6,5 денари, дизелот за 9 денари

В+

Германија ја тргна Македонија од области со висок ризик

В+

Петровска: ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе иницијативата со името Северна Македонија и конечно го призна Преспанскиот договор

В+

Заев за Отворен Балкан: No stop, just go

Vesti +

ДОСТА АНДОНОВСКА ДОЛИ Е СРЕЌНИЧКАТА КОЈА ОСВОИ ПОЛА МИЛИОН ЕВРА – Еве ја нејзината приказна

Vesti +