Vestiplus.mk
БИЗНИС

Важна вест за пензионерите – еве кога и како ќе биде исплатена септемвриската пензија

Денеска Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за септември 2020 година, и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 25.09.2020 година за да се обезбеди пензионерите со септемвриските пензии да може да располагаат преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 28.09.2020 година во четири групи според следниот распоред составен според висината на пензијата:

– Во понеделник, на 28.09.2020 година исплата на пензии со висина до 11.000 денари;
– Во вторник, на 29.09.2020 година исплата на пензии во висина од 11.001 денари до 14.000 денари;
– Во среда, на 30.09.2020 година исплата на пензии во висина од 14.001 денари до 18.000 денари;
– Во четврток, на 01.10.2020 година исплата на пензии во висина над 18.000 денари.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ со моќна порака: Историски најголемо покачување на пензиите и дополнителна помош за секој пензионер од 1.000 денари

В+

СДСМ: Растот на извозот, растот на платите, се доказ за успешноста на економските мерки на Владата предводена од СДСМ

Vesti +

Луда Мара“ – нов вински бренд во портфолиото на „Тиквеш“

В+

Поевтинува дизелот, ова се новите цени на горивата

В+

Изгуби вртоглава сума: Руски милијардер не знае како да живее под санкциите

Vesti +

Костадин Костадинов: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ научени само да грабаат, не можат да враќаат пари кај граѓаните

Vesti +