Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Ужас: Осумнаесетгодишник силувал малолетна роднина во Гостивар

Осумнаесетгодишник од Гостивар силувал негова малолетна роднина, која имала само 12 години.

Според информациите на Осовното јавно обвинителство – Гостивар, осомничениот, вчера, околу 14.30 часот, извршил обљуба со крвен сродник во права линија, дете на возраст од 12 години.

Осомничениот го пресретнал девојчето на пат и го насочил да се движи кон блиската продавница. По патот, во близина на стадион, тој почнал да го влече девојчето за рака и насилно го внел во тоалетите на објектот, каде што презел дејства со кои го извршил кривичното дело родосквернавење.

Основниот суд Гостивар на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Заедно да се спротивставиме на пироманските политики и да ја обезбедиме европската иднина на земјата

Ве повикувам заедно да се спротивставиме на пироманските политики и да ја обезбедиме европската иднина на земјата, порача вечерва во Велес претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на трибинита „Силно и одлучно кон иднината“ што се одржа во Велес. Претседателот Ковачевски истакна дека македонските граѓани не сакаат неизвесност, не сакаат мрачна... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Маричиќ: Интересот на Франција е зголемен, но да не очекуваме друг да ни ги реши проблемите

Vesti +

Ковачевски: Опозицијата не учествувала во ниту една стратешка одлука во минатото

В+

Го славиме 8 Септември – Денот на независноста под мотото „Обединети во слободата“

Vesti +

СДСМ: Ги знаеме црвените линии на Мицкоски, прифати НМК и скандалозни Резолуции

Vesti +

Заев на Сител: Идните градоначалници да си го сакаат народот и финансиските проекции да ги прават подеднакво за сите граѓани!

В+

СДСМ: Конкретните мерки за заштита на светското наследство на Охридскиот Регион се препознаени и уважени од УНЕСКО

Vesti +