Утре без струја корисниците на дел од улицата Тодор Чангов во Аеродром
Vestiplus.mk
+Во тренд...

Утре без струја корисниците на дел од улицата Тодор Чангов во Аеродром

„ЕВН Македонија“ информира дека утре без електрична енергија ќе останат:

– од 9 до 16 часот без електрична енергија ќе останат корисниците на дел од улицата Тодор Чангов, од раскрсницата кон железарницата „Љубе“ (општина Аеродром).

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Руски војници: Командантите не ни дозволуваат да се повлечеме, се закануваат дека ќе не убијат

Членови на новоформираната руска јуришна единица рекле дека нивните команданти распоредиле војници за да ги спречат да се повлечат откако претрпеле огромни загуби во источна Украина и им се заканиле со смрт. „14 дена бевме под отворен минофрлачки оган и артилерија. Имавме огромни загуби. 34 луѓе беа ранети, а 22... Прочитај повеќе...

Уапсени осомничените за нападот на албанската телевизија кој со „Калашников“ убиле работник

Албанската полиција приведе две лица осомничени за поврзаност со вооружениот напад на зградата на телевизијата Топ чанел во кој беше убиен 60-годишен чувар. Во прилогот на ТВ Клан се наведува дека двајцата осомничени се уапсени во Валона и дека по потекло се од Скадар, пренесува Репортерс. „Истрагата продолжува во врска... Прочитај повеќе...

Товарен воз со 70 вагони што превезувал опасни материјали излетал од шините во САД

„Воз кој превезувал опасен материјал излета од шините во Северна Дакота“, соопштија локалните власти. Возот со 70 вагони излета од шините околу 23:15 часот во неделата навечер во близина на Виндмер, јавува Valley News Live. Нема информации за повредени. Канадскиот воз превезувал нафта, која истекла по несреќата. Несреќата резултирала со... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Маричиќ: На Кичеец му се одземени сите погодности што ги имал во затворот во Струга, но законот не е прекршен

В+

Шаќири: Нов систем за финансирање за поквалитетно основно образование

Vesti +

130 сообраќајни прекршоци во Скопје: 11 без возачка дозвола

Vesti +

Рутинска контрола заврши фатално: Пациент во Србија почина поради докторска грешка

Vesti +

24 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици, 18 возила се упатени на вонреден технички преглед

Vesti +

Мистериозна смрт во Битола: Пронајден машки труп, телото предадено на обдукција

Vesti +